avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Activitate anamaneaconta

Activitate anamaneaconta

Un PFA doreste sa iasa din ROI, stiu ca trebuiesc depuse 091 si 095 impreuna cu certificat constatator. Intrebarea mea este daca pot sa il atasez pe cel de la infiintare sau trebuie sa scot unul nou?

Multumesc!
Răspuns la discuția PFA devine platitor de TVA
Va multumesc pentru raspuns. Ime este de mare ajutor.
Un PFA depaseste plafonul de 220000 lei si devine platitor de TVA. Care sunt demersurile pentru a produce modificarea?

Multumesc
Pt contul 6022 am creat 2 analitice:
6022.01 - cheltuiala cu combustibil - deductibila
6022.02 - cheltuiala cu combustibil nedeductibila

Pentru bonurile de benzina care vin fara RO trecut pe ele, automat se trec fara TVA, dar cheltuiala in sine o trec pe 6022.01 deductibil sau 6022.02 nedeductubil?
Eu cred ca ar trebui sa mearga pe 6022.01 deductibil, dar nu sunt sigura si as fi recunoscatoare pentru inca o parere.

Multumesc
Trebuie sa fac bilantul pentru o societate inactiva si imi da eorare cu urmatorul mesaj "Din cauza numerelor prea mari s-au pierdut date" dupa ce dau actualizare date. Am devalidat si validat tot anul si tot asa imi da, nu imi dau seama cum pot rectifica eroarea. Societatea fiind inactiva nu vad de unde apare aceasta eroare cu "numere prea mari"!!!
Va sunt recunoscatoare pentru putin ajutor.
Multumesc!
Cum se poate inchide un SRL platitor de TVA si cu stoc de marfa? Cum se poate scapa de stoc in conditiile in care asociatii nu mau au finantare si nu mai pot plati nici contributiile catre stat?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Conditii stornare
Multumesc pentru raspuns
Lucrez la un birou de contabilitate si mi s-a dat sa inregistrez facturile pentru o firma cu tva lunar, cu salariati si cu impozit pe profit-16%.
Mi s-a spus sa acord mare atentie la inregistrarea facturilor avand in vedere aceste conditii. Intrebarea mea este. Daca firma plateste impozit pe profit, acest lucru influenteaza in vreun fel inregistrarile facturilor si bonurilor? Sau trebuie luat in calcul doar faptul ca se depune declaratie pentru impozit?
Multumesc

in ce conditii se storneaza o factura?
Am o societate cu urmatoarele caracteristici:
- TVA lunar
- salariati lunar
- impozit pe profit 16 %
Cod caen 7022 - Activitati de consultanta si management.

Care sunt cheltuielile deductibile pentru TVA (bonuri fiscale de benzina, mancare, facturi de cazare, de servicii diverse?) pentru aceasta societate si ce declaratii se depun?