avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate minaroda

Activitate minaroda

Referitor la un copil cu tatal decedat si mama ; divortata de sot, adica de tatal copilului inainte de decesul acestuia,
Acest copil a fost si este crescut de bunica sa din partea tatalui de la virsta de 6 luni , in prezent are 17 ani .bunica nu a facut pina acum alte formalitati, doar ca a stabilit prin instanta ca domiciliul copilului sa fie acelasi cu al ei. Si sa primeasca la aceasta adresa pensie alimentara de la mama, desi aceasta refuza sa i-o dea,
Bunica vrea sa ceara acum tutela sau luarea lui in plasament familial, dar necunoscind bine legile , ar vrea sa stie ce forma ar fi mai avantajoasa pentru copil si ce avantaj ar avea copilul daca ar reusi sa-l ia in tutela, timpul pina la 18 ani fiind scurt.
Mai vrea sa stie daca dupa 18 ani, fiind student , va avea vreun avantaj daca a fost sau nu luat in tutela sau plasament
va multumesc
va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: daca a divortat de sotul ei cu putin timp inainte ca acesta sa decedeze, o persoana mai are dreptul la o parte din mostenirea averii sotului de care a divortat sau aceasta avere ramine in totalitate copilului?
Răspuns la discuția Plangerea penala prealabila
daca impacarea nu e posibila , retragerea plingerii prealabile are efect? in lege scrie ca aceasta se poate pina la sentinta definitiva
buna ziua, as vrea sa stiu cum se procedeaza potrivit noului cod penal, daca la art 244 inselaciune. se poate inceta procesul daca reclamantul isi retrage plingerea penala, procesul este in prima instanta, inainte de pronuntarea sentintei.
raspunderea penala inceteaza prin retragerea plingerii sau prin impacare? am inteles ca impacarea partilor nu se mai poate in aceasta faza ,
de asemenea. as dori sa stiu daca medierea intrerupe cauza si daca actioneaza in cazul inselaciunii. va multumesc pentru un raspuns cit mai grabnic