avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate monika81

Activitate monika81

mda.. va multumesc..inseamna ca este tot o lege sau ma rog..o ordonanta .. de rahat ca celelalte ..este tot in favoarea celui care nu vrea sa`si dea acordul.. pai poate merg la rude..la prieteni.. sau am rezervare telefonica la o vila si merg cu masina proprie .. si nu cu avionul.. in fine ... asta este Romania ..
Hotararea judecatoreasca pronuntata este executorie de drept.

o fi hotararea

judecatoreasca executorie .. dar daca nu are nimic pe numele lui ce executa ? findca tocmai pe asta se bazeaza unii parinti iresponsabili .. iar de muncit stiu sigur ca munceste dar la negru ..insa nu stiu exact unde pt ca isi tot schimba locurile de munca ...si nu am timp sa`l urmaresc..si nici sa pun un detectiv particular nu imi permit ..

as dori daca se poate sa`mi raspunda si mie cineva daca pentru cererea in instanta de suplinire a consimtamantului pt a putea iesi din tara cu , copilul este nevoie sa prezint bilete de calatorie sau de cazare ?

va multumesc pt raspuns .. as dori sa stiu cand fac cererea pt suplinirea consimtamantului celuilalt printe trebuie sa prezint cumva bilete de calatorie sau alte documente ? sau pur si simplu doar sa spun ca doresc sa plec in vacanta cu copilul ? pt ca plec la sora mea impreuna cu parintii cu masina lor..si atunci nu am ce sa prezint .. va multumesc !


[ nu folositi functia citeaza cand nu e necesar]

buna seara ! in aceeasi situatie ma aflu si eu... in 2 ani nu a platit pensie decat de 3 sau 4 ori in rest spune ca nu are bani si sa merg sa`l reclam ca oricum nu rezolv nimic ..pt ca legea spune ca de fapt nu este rea credinta dar daca nu munceste de unde sa plateasca ? si nici nu are nimic pe numele lui ...insa stiu sigur ca munceste dar nu stiu exact unde ... am mai citit pe`aici ca mamele care au mers la politie si au facut plangere dupa o luna doua au fost chemate sa`si retraga plangerea pt ca nu au ce sa`i faca daca nu munceste ..asa ca legea la noi nu stiu de cine este facuta ..dar nu este corect ca unul din parinti sa aibe numai drepturi asupra copilului si nu si obligatii ..eu am vrut sa plec in vacanta in grecia cu copilul si nu am putut pt ca el nu a vrut sa`mi dea procura .. ar trebui ca acei parinti care nu`si respecta obligatiile fata de copil ..si anume sa plateasca pensia alimentara ..sa fie ori amendati..ori pedepsiti cumva..pt ca un copil are nevoie zilnic de hrana ..nu trebuie sa moara de foame daca tatal nu munceste .. unde se face acea plangere penala la tribunal sau politie ?
AvTudor_com a scris:

Pentru a obtine custodia exclusiv in favoarea/sarcina dvs trebuie sa apelati la instanta de judecata, demonstrand ca nu este un bun parinte.


buna ziua ! si cum se poate demonstra ca nu este un bun parinte ?
Doamna DahliaNoir sa stiti ca perioada care am stat eu langa acel barbat a fost mai lunga decat la alte pers..eu am adus copilul pe lume la aproape 3 ani de cand eram impreuna .. si amandoi am fost de acord .. nu l`am constrans asa cum credeti dv ca sa ramana langa mine .. din contra eu am fost cea care l`am parasit si poate m`as fi impacat cu el daca as fi vazut macar o schimbare cat de mica .. el a fost cel care a crezut ca daca o sa avem un copil el o sa fie stapanul vietii mele ..nu pierdea nici nopti in cluburi.. nu era preocupat nici de ceasuri..toale si masini.. nu era nici afemeiat.. doar ca dupa ce a venit copilul el a inceput sa nu prea ii mai placa sa mearga la munca ..dar nu avea incotro..si a inceput sa dea f multi bani la pariuri sportive in speranta unui mare castig ..
vad ca tot ii dati zor ca pt binele copilului sa`l rog sa vina sa`l vada .. doar ca dv nu intelegeti ca lui nu ii face placere sa faca acest lucru.. ca daca ar dori si i`ar pasa de copil ar veni el fara sa`l rog eu.. dv ganditi la fel ca si el.. ca nu totul se rezuma la bani sau pungi de pufuleti sau banane .. asa o fi in viziunea dv...dar daca banii nu conteaza si nu ii ai ... ce`i dai sa manance unui copil.. cu ce`l imbraci .. cu ce`i platesti o gradinita si multe alte lucruri de care are nevoie.. poate stiti dv vreo reteta a fericirii in care un copil creste doar cu aer si nu mai are nevoie de altceva .. daca nu se rezuma totul la bani..
DahliaNoir a scris:

monika81 a scris:


pt ca in toate postarile incercati sa ma convingeti ca eu sunt oaia neagra si port toata vina ..si ca orice nenorocit de om are dreptul sa comande sau sa decida asupra unui copil nevinovat..

1. Acel "nenorocit " e tatal copilului dumneavoastra. Copilul dumneavoastra are o parte din el...si cred ca decat sa negati si sa-l indepartati de acea parte din el.. mai bine cautati sa il apropiati si sa intelegeti. Complesiti-l pe fostul sot cu bunatate chiar daca sentimentele va zic contrariul. Invitati-l sa-si vada copilul. Nu asteptati sa sune el..sunati dumneavoastra. Vobiti-i frumos si nu scoateti in evidenta ce puteri/posibilitati aveti dumneavoastra impotriva lui ci insistati pe ce puteti face bun pentru el.Sunati-l sa-i povestiti lucruri frumoase despre copil.. si evitati o perioada sa-i vorbiti despre ce-i lipseste copilului. Ma gandesc ca ati detectat o urma de sensibilitate in el altfel nu v-ati fi casatorit cu el. Activati acel ceva ce l-a apropiat de dumneavoastra dar directionati spre copil. In caz contrar se aplica pct2.

2. Primul judecator al unui astfel de "nenorocit "" e mama si prima judecata pe care o face cu privinta la acest ""nenorocit"" e momentul cand decide sa faca un copil cu el. Cred ca in momentul cand se hotaraste conceptia fiecare dintre parteneri cunoaste caracterul celuilalt si intelege ca cel putin 18 ani nu se poate rupe de celalalt si ca mereu vor fi intr-o dependenta in ce priveste copilul. Niciun strain (in cazul asta..judecatorul ) sau legiuitorul nu poate sa indrepte lipsa de prudenta a oamenilor atunci cand aleg cu cine sa faca un copil. E un risc pe care si-l asuma fiecare... e prima responsabilitate fata de copil.



si dupa parerea dv cam , cum ar trebui sa`l apropii si sa`l inteleg ? sa`l platesc cumva eu si sa ma rog de el sa vina sa`si vada copilul sau cum ? cum sa`l invit eu daca el nu`si doreste sa`l vada ? eu niciodata nu i`am interzis sau nu i`am spus ca nu il las sa vada copilul dar el nu isi doreste acest lucru..nu stiu care este motivul ..dar poate se gandeste ca macar cu un pachet de pufuleti sau o banana ar trebui totusi sa vina ca si unui copil strain ii duci ceva cand mergi in vizita si probabil ca acest lucru e prea mult pt el si mai bine prefera sa nu`l vada .. eu i`am vb intotdeauna f frumos iar el a inceput sa ma jigneasca ..si sa ma ameninte .. si de ce ma rog ar trebui sa evit sa`i vorbesc despre ce`i lipseste copilului ? sa nu`l supar cumva sau care e motivul ?
atunci cand am conceput copilul nici`o clipa nu m`am gandit ca voi ajunge vreodata sa ma despart de el ..findca daca as fi stiut acest lucru .. as fi trecut copilul pe numele meu..si acum nu as mai fi avut nevoie de o semnatura de la el care de fapt nu l`ar costa nimic ca sa plec cu copilul intr`o vacanta .. ar fi spre binele copilului..si nu al meu..pt ca eu oricum daca vreau pot pleca ..findca copilul ramane in siguranta in grija parintilor mei..
in fine .. nici nu ma , mai mira faptul de ce avem astfel de legi idioate in tara aceasta.. probabil ca si cei care le fac gandesc tot ca dv.. oricum am vazut aici pe forum niste raspunsuri date de anumiti avocati.. pe care sincer ..nici daca m`ar plati ei pe mine nu i`as angaja ca aparatori intr`un proces .. dar asta e ..poate cu timpul se mai schimba legile si le fac niste pers mai competente care se gandesc la binele copiilor ..si nu al celor care`i aduc pe lume si apoi nu le mai pasa de ei.. un copil nu are nici`o vina ca a venit pe lume .. cred ca are si el dreptul sa traiasca si sa se bucure de viata ca si copii celor plini de bani care fac legile astea idioate ..vb cuiva ..am ajuns sa`mi doresc sa crape ..ca sa putem trai linistiti..sa nu mai depindem de el pana implineste copilul 18 ani..pt ca oricum el de la 1 an nici nu a mai vazut copilul .. iar de la 6 luni de cand ne`am despartit nu l`a mai ajutat cu nimic..asa ca e tata doar in acte ..
stef99x,

buna seara !
nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti cu faptul ca ex sotia dv face acelasi lucru ca si mine ..
si da eu consider ca daca un tata nu`si achita obligatiile fata de copil chiar nu il intereseaza de el.. mie nici macar nu mi-a cerut sa vada copilul ..si nu cred ca daca el nu doreste sa`l vada trebuie sa`l oblig sa o faca ..poate ca la dv stau altfel lucrurile ..poate ca dv doriti sa vedeti copilul si fosta sotie nu va lasa ..dar chiar si asa nu cred ca ar trebui sa va razbunati pe copil si sa nu`i trimiteti amarata aia de pensie alimentara care de fapt e un rahat pe langa cat costa intretinerea unui copil in ziua de astazi.. nu stiu ce varsta are copilul dv.. dar pana la urma el nu are nici`o vina ca sa`l pedepsiti daca mama lui nu va lasa sa`l vedeti .. pt ca el trebuie sa manance sa se imbrace sa mearga la gradinita si etc .. copilul meu cand ne`am despartit avea cateva luni..deci practic nici macar nu`si cunoaste tatal..pt ca el nu a venit sa`l vada decat de 2-3 ori cand era f mic .. si bineinteles ca nu ii aducea nimic ca si cand copilul nu ar fi avut nevoie de nimic ..

si aveti dreptate ..legile sunt interpretabile in romania ..pt ca nu stiu de cine sunt facute dar sigur nu`s facute in favoarea copilului.. adica daca ar fi facute de niste pers competente care gandesc cum trebuie .. parintele care trebuie sa plateasca pensia de intretinere ar trebui sa fie obligat sa plateasca minimul ala pe economie daca nu face dovada ca munceste ..indiferent ca lucreaza legal sau la negru.. pt ca eu stiu sigur ca tatal copilului meu munceste si ia 1400-1500 lei pe luna dar nu pot dovedi .. iar legea spune ca el saracu arplati dar nu are serviciu ..
vreau sa va spun ca eu nu ma impiedic de cei 150 lei pe care ar trebui sa`i plateasca .. copilul meu are tot ce`i trebuie .. dar vreau sa nu mai depind de el daca vreau sa plec intr`o vacanta afara din tara cu copilul... pt ca el nu se gandeste ca acea procura la notariat ar fi in favoarea copilului.. el se gandeste doar sa`mi faca mie rau si sa se razbune pe mine ..vi se are normal acest lucru ?

Răspuns la discuția Pensie alimentara


doamna avocat aveti dreptate ..poate sa obtina 25% din venitul mediu pe economie ..doar pe hartie ..si cu niste bani cheltuiti in instanta ..dar asta doar daca vrea el sa`i dea acea pensie ..dar daca nu vrea ... nu obtine nimic..pt ca legea spune ca daca nu are nici`un venit declarat si munceste la negru.. nu este rea vointa dar saracul nu are de unde sa plateasca .. in aceeasi situatie sunt si eu.. si stiu ce vb
Răspuns la discuția Pensie alimentara
[editat citat]


va multumesc pt raspuns.. nu am probe.. nu am cum sa dovedesc ca munceste..asta e.. pt ca asa este legea facuta la noi in tara .. aveti dreptate ca nu ma incalzeste cu nimic daca face inchisoare..desi legea este doar asa la misto..ca nu am auzit de vreun caz care sa faca inchisoare pt acest motiv .. desi poate daca s`ar aplica i`ar mai speria pe cate unii nesimtiti si s`ar gandi ca acel copil are nevoie de hrana si multe altele ..oricum o sa merg la politie sa fac o plangere cu toate ca stiu ca o fac degeaba ..findca nici politia nu face nimic ..dar macar sa fie acolo..
sa nu ne zica domnii care fac legile ca daca individul nu munceste nu este rea credinta ..doar ca nu are de unde sa plateasca ..ca altfel el ar plati..ca daca ar fi buna vointa si i`ar pasa de copil..nici macar nu ar trebui chemat in instanta .. ar trebui sa o faca de buna voie ..