avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate MXO95

Activitate MXO95

Dar daca ma axez pe faptul ca procesul verbal mi-a fost redactat in lipsa si nu am avut posibilitatea sa-mi exprim obiectiunile? Politia locala nu a incheiat pe loc procesele verbale, ci acestea venindu-mi acasa dupa aproape 2 luni. Putea sa le incheie atunci pe loc, cand am fost oprit de un echipaj de la Politia Romana, dar nu au facut-o. Si decizia ICCJ chiar daca nu se refera la articolele pentru care am fost sanctionat, ci la unele similare, care sunt cuprinse tot in oug195/2002, nu ar schimba rezultatul ? Va multumesc
Pe scurt, am fost oprit de politia locala pt o presupusa circulatie pe interzis. Am fost oprit la 3 strazi distanta, masina politiei locale a venit dupa mine cu girofarele albastre si sirena, incercand sa ma faca sa opresc. Cunoscand semnificatia luminii albastre, am incetinit doar. Apoi au trecut in fata mea, depasindu-ma si blocandu-ma in trafic. Le-am explicat apoi ca fac un abuz incercand sa ma opreasca in acest mod si ca ma sanctioneaza la oug195/2002 unde nu ar avea drept. Au plecat. Dar, m-au urmarit si au chemat un echipaj de la Politia Romana care m-a oprit si mi-a cerut actele. Nu am fost sanctionat atunci de niciunul dintre politisti. Dupa aproape 2 luni mi-au venit acasa doua procese verbale, unul pt circulatie pe interzis si celalalt pt ca nu am vrut sa ma legitimez politistului local, amenzi date de politia locala.

Am facut contestatie, dar mi-a fost respinsa. As vrea sa fac apel, dar nu stiu daca am sanse. Totusi, decizia ICCJ chiar daca nu se refera la articolele pt care am fost sanctionat, arata ca la oug 195 pot da sanctiuni doar politistii din cadrul politiei romane.

Motivarea instantei este: "Astfel, referitor la criticile privind procesul verbal de contravenţie seria AX nr.
337095/04.03.2017, în esenţă, petentul a susţinut că acesta este lovit de nulitate
întrucât poliţistul local care l-a întocmit nu are competenţă să îl încheie, această
competenţă revenind numai poliţiştilor rutieri.
Această susţinere este nefondată, întrucât prin Legea nr. 155/2010, respectiv
prin art. 7 lit. h din acest act normativ, i s-a atribuit în mod evident poliţistului local
competenţa de a constata contravenţii şi de a aplica sancţiuni pentru încălcarea
normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul
interzis.
Or, contravenţia săvârşită de petent este una care se încadrează în ipotezele
prevăzute de art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010. Petentul a fost sancţionat pentru
încălcarea normelor legale privind accesul interzis, aşa încât poliţistul local avea
competenţa de a constata contravenţia şi de a aplica sancţiunea.
Prin prisma Legii nr. 155/2010 nu există nicio dispoziţie care să prevadă că
pentru a aplica sancţiuni contravenţionale la regimul circulaţiei rutiere conform O.U.G.
nr. 195/2002, ar trebui să existe o dispoziţie a Inspectoratului General al Poliţiei
Române, prin care agentul constatator în cauză să fie desemnat ca poliţist rutier.
Trebuie subliniat că potrivit art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 poliţistul local nu
are o competenţă generală cu privire la orice contravenţie prevăzută de O.U.G. nr.
195/2002, ci are o competenţă specială numai cu privire la constatarea contravenţiilor
şi aplicarea sancţiunilor pentru încălcarea normelor legale privind strict oprirea,
staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis.
Nu este obligatoriu ca respectiva contravenţie să fie prevăzută printr-o hotărâre a
Consiliului Local Timişoara, aşa cum în mod eronat susţine petentul, fiindcă legiuitorul
foloseşte în art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 sintagma „încălcarea normelor legale
privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis.”
Se poate observa că legiuitorul, prin folosirea sintagmei „încălcarea normelor
legale” nu distinge între legi şi alte acte normative, ceea ce înseamnă că nici cel care o
aplică nu trebuie să distingă. În acest sens, este evident că prin sintagma „încălcarea
normelor legale” trebuie să avem în vedere şi dispoziţiile O.U.G. nr. 195/2002 şi H.G. nr.
1391/2006 , întrucât textul foloseşte o formulare generală.
De asemenea, trebuie observat că art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010 nu este o
normă generală raportat la dispoziţiile O.U.G. nr. 195/2002, ci dimpotrivă, este o normă
specială în raport cu O.U.G. nr. 195/2002, care acordă competenţă specială poliţistului
local de a constata contravenţii şi aplica sancţiuni în materie rutieră, în ipotezele strict
prevăzute de acest text de lege, respectiv art. 7 lit. h din Legea nr. 155/2010.’
Răspuns la discuția Neplata amenda, consecinte
Mi-e greu sa cred ca pentru \"fabuloasa\" suma de 360 lei ma voi trezi cu executorul judecatoresc sa-mi blocheze conturile
Răspuns la discuția Neplata amenda, consecinte
@ AvocatAdelaBratulescu
Nu am nimic pe numele meu, aici ma refer la auto, case/terenuri etc dupa care ar trebui sa platesc impozit.
Răspuns la discuția Neplata amenda, consecinte
Stiu asta...dar pt. aceasta suma credeti ca se va ajunge pana la blocarea contului? Si care ar fi termenul de prescriere pt aceasta amenda?
Buna ziua! astazi am primit o amenda rutiera in valoare de 360 lei (180 in 48h). Intrebarea mea este: Daca nu voi achita aceasta amenda, ce mi s-ar putea intampla? Precizez ca nu am niciun bun pe numele meu (masina, casa etc). Am in schimb un cont bancar, pe firma personala. Se poate ajunge la blocarea contului in situatia in care nu platesc amenda?
Eu nu mai locuiesc acolo:) Am resedinta schimbata pe o perioada de 6 luni in jud. Arad. Am flotant, este trecut pe spatele buletinului. Agentul nu mi-a dat sa citesc nimic, doar m-a intrebat daca am vreo mentiune, am zis nu si gata, am semnat. Ulterior am observat greseala. In PV trebuia sa-mi treaca noua adresa, am mai avut o amenda acum 2 luni, iar agenul mi-a trecut adresa corecta.
Pai daca am domiciuliul schimbat, la acea adresa nu mai locuiesc, cum pot proba ei ca eu am primit instiintarea?
Buna tuturor! Am mare nevoie de ajutor, in cele ce urmeaza voi relata ce am patit astazi. Am fost depistat cu 81km/h in localitate. Masina politiei era ascunsa, practic era in fata unei case, la 3-4 m iesita de pe carosabil. Am semnat PV. Ulterior mi-am amintit ca mai am 9 puncte, iar acum cu cele 6 am 15. In PV agentul mi-a scris gresit domiciliul (am flotant in jud. Arad, iar el mi-a trecut in pv domiciliul din Timisoara). Pe spatele buletinului e o hartie lipita cu flotantul, el nu a observat. Vreau sa fac contestatie, din cate am inteles radarul are o eroare de masurare- aprox. +-1km pt viteze de pana la 100 km/h, deci aici m-as putea incadra. Daca as avea 80km/h nu as mai avea 6 pct, deci nu as mai ramane fara permis.

La rubrica "agent constatator" nu apare numele agentului, doar este scris "ag" si o semnatura, atata. Nu trebuia sa-si scris numele si prenumele?

Daca nu fac contestatie, si primesc pe vechea adresa instiintarea ca trebuie sa prezint permisul in termen de x zile, iar eu nu mai locuiesc momentan acolo, si pot spune ca nu am primit nicio instiintare? Inca o varianta. Am mare nevoie de permis in luna mai, aveti idee cam cat ar dura procesul (in timpul procesului scot un certif. de grefa si pot circula atata timp cat se judeca cazul) Daca pierd, macar raman fara permis in iunie, si ar fi mai convenabil. As fi recunoscator daca mi-ati da niste sfaturi! :)

@ Cyan: Nu stiu cat de corecte au fost efectuate semnalele de oprire, nu eram foarte atent, zona fiind intens circulata-multe strazi din jur sunt in constructie, utilaje sunt parcate peste tot, pietonii treceau strada, eram atent la drum.Dintr-o data am vazut agentul cum imi face semn sa opresc (nu mai retin daca a respectat intocmai protocolul semnelor) ma trezesc cu el in fata mea, e venit dinspre trotuar, nu era in mijlocul drumului sa-l fi putut observa de la distanta. Pur si simplu mi-am continuat drumul, nu am incetinit si nici nu am accelerat, dand impresia ca nu am sesizat nimic :D Am folii fumurii pe toata masina, in afara de parbriz..deci sa ma fi vazut ca m-am uitat la el era cam imposibil, din fata batea soarele puternic, lumina se reflecta in parbriz. Nu stiu daca voi primi vreun PV, asta ramane de vazut zilele urmatoare.