avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate mirel1972

Activitate mirel1972

Am un imobil cu ipoteca rang I banca ( credit in derulare ) si ipoteca rang II promisiune vanzare imobil terta persoana ( avans incasat si diferenta ce urmeaza a fi incasata ) ; intrebarea mea este daca se poate executa acest imobil de catre o alta banca, nu cea la care am gajat imobilul, si de la care am contractat un credit fara garantii si am semnat in calitate de fidejusor. Multumesc
imobilul este si gajat la o banca ( am acordul ) si credit destul de mare in derulare.Somatie nu este trecuta in CF iar eu nu doresc scoaterea acestui imobil la vanzare avand in vedere ca datoria ( credit fara garantie ) provine de la o firma la care sotia a fost administrator , firma care este in faliment.Si daca as vinde imobilul s-ar achita creditul cu ipoteca si am ramane o intreaga familie fara locuinta
Ce se poate intimpla daca executorul s-a deplasat la fata locului pentru identificare imobil detinut ,dar care nu a intocmit inca procesul verbal ( ne-a lasat un termen de gandire ) si nici somatia, iar eu intre timp am donat imobilul unei terte persoane ? Poate contesta actul de donatie ?
Catre executarea imobiliara nu cred ca se indreapta avand in vedere ca soldul la credite este destul de mare iar valoarea garantiei este aproximativ cat soldul, deci risca sa nu ramana cu nimic din executarea imobiliara ( prioritate are banca mea si cam asta este toata suma )
Eu vreau sa stiu daca pot face acest gen de contestatie si daca sunt sanse de castig sau nu .
Si eventual daca exista o alta posibilitate de a se muta poprirea de la sursa pe cont
Multumesc
creditele mele in sold sunt cu ipoteca ( casa este pusa gaj la banca la care lucrez )
Eu stiu ca sunt liber sa fac contestatie insa vreau sa stiu o parere avizata daca am sanse de castig sau nu... ca toate contestatiiile costa...
Ideea este ca ma dezavantajeaza aceea poprire la sursa, ca cea de pe cont nu ma afecteaza ca are gajul prioritate si se duc toti la credit
Ma gandeam ca poate exista o varianta de contestatie/ hotarire judecatoreasca , prin care sa primeze gajul pe cont avand in vedere ca inscrierea la AEGRM a fost facuta cu mult inaintea popririlor.
Problema este ca nu mai dispun de diferenta ( salariul meu este singurul venit al familiei )
Sunt salariat de banca si am porire la sursa ( la angajator ) de la un BEJ si poprire pe contul de salariu de la alt BEJ. Mai am un credit in derulare care reprezinta 90% din venitul salarial si gaj pe cont inscris anterior popririlor.
In cazul meu angajatorul si banca sunt aceeasi institutie; pe stat mi se retine 1/3 din salariu iar diferenta intrata in cont din salariu nu mai este suficienta pentru achitarea ratei , desi am gaj pe cont. Ce pot face in acest caz ? Nu-mi doresc sa raman cu ratele la restanta.

Sunt salariat de banca si am porire la sursa ( angajator ) de la un BEJ si poprire pe contul de salariu de la alt BEJ. Mai am credit in derulare care reprezinta 90% din venitul salarial si gaj pe cont inscris anterior popririlor.
In cazul meu angajatorul si banca sunt aceeasi institutie; pe stat mi se retine 1/3 din salariu iar diferenta intrata in cont din salariu nu mai este suficienta pentru achitarea ratei desi am gaj pe cont. Ce pot face in acest caz ? Nu-mi doresc sa raman cu ratele la restanta.