avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate diananica

Activitate diananica

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema de cativa ani care din cate observ a cam degenerat.
O executare care a plecat de la o masina, si s-a ajuns in cei 8 ani de zile la casa,teren,bunuri,tot.
Ideea este ca atat el cat si noi avem domiciliul in Ilfov, si dosarul a ajuns la Judecatoria Buftea, care bineinteles ca cu tot cu dovezi clare tot lui i-a permis multe si i-a dat dreptate.
Punctul culminant a fost ieri cand fara sa primit nicio instiintare cum ca ar trebuii sa vina cu un executor, sa ne anunte ca suntem acasa sau orice, au spart usa locuintei mele si au luat tot ce si-au dorit in LIPSA NOASTRA, NU ERA NIMENI ACASA.
Pe langa acest aspect, bunurile pe care el "spera" sa isi recupereze asa zisele daune nu au facturi pe numele noastre, nu sunt alte noastre mai exact, ne-a ajutat cineva cu ele.
In cazul asta cum se procedeaza? Mi se va lua acum orice bun, orice cadou orice si va intra ca la el acasa in lipsa mea oricand? este legal asa ceva?
sau au dreptul sa iti i-a doar ce se dovedeste prin acte ca sunt achizitionate de tine si ca trebuie sa fi si tu prezent la domiciliu cand se intampla toata treaba asta ?

Multumesc !
Buna ziua, as dorii sa imi deschid un magazin mixt de tip chiosc si as dori sa stiu de ce acte am nevoie, practic pas cu pas pentru a deschide aceasta firma.
Va multumesc
Buna seara, cum pot beneficia de fonduri europene nerambursabile pentru infiintarea unei firme ?
Va multumesc. :)
Buna ziua, mama mea se confrunta cu un domn daca il pot numii asa la o judecatorie din apropierea Bucurestiului de mai bine de 6 ani. A incercat prin luarea terenurilor, casei, masinii , oprire pe salariu sa isi recastige asa zisele pierderii suportate de dansul cand a chemat-o pe mama in instanta. Masina a vandut-o la licitatie cu o suma foarte mica comparativ cu pretul ei real si s-a dovedit ca a cumparat-o o cunostiinta de-a acestuia, cu casa lafel spera la o executare silita, cu terenul aceiasi poveste , l-a licitat la un pret infim. Mama i-a propus 500 de lei pe luna, mai mult decat oprea statul din salariu iar acesta nu a acceptat. Acum vrea sa ma cheme si pe mine in instanta si daca vezi doamne nu a putut obtine bani de la parintii mei sa imi faca mie oprire pe salariu X-( in conditiile in care el ar fi trebuit sa accepte suma de bani oferita. este posibil sa imi faca asta ?
Multumesc.