avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate CristiMinc

Activitate CristiMinc

Răspuns la discuția Masterat
Imi cer scuze, dar nu cred ca a-ti inteles foarte bine speta. Forma de invatamant absolvita nu e una postliceala, diploma a fost eliberata de Colegiul Universitar Tehnic Cluj-Napoca si s-a finalizat cu examen de licenta, forma de invatamant fiind una de scurta durata, 3 ani, echivalentul profesiei subinginer pina prin 2000. Mi-e greu sa cred ca Politehnica organizeaza studii postliceale .
Discuție Masterat
In 2001 am absolvit o forma de invatamant de scurta durata, 3 ani, obtinind o diploma de Inginer Colegiu . Pentru a urma un masterat intr-o alta specialitate decat ingineria, este suficienta forma de invatamant urmata sau aceasta trebuie complectata. Cu alte cuvinte, pot urma un masterat , fiind absolvent al unui Colegiu Universitar Tehnic in 2001 ? Multumesc .
Buna ziua. La inceputul lunii Noiembrie 2015 am hotarat sa fac o portare de la Vodafon la Telecom, abonamentul fiind pe persoana juridica. Am semnat un contract de portare, am primit un numar provizoriu/ SIM pina la realizarea portarii (cel mult 7 zile conform contractului), urmand ca in cateva zile sa primesc si un telefon. Au urmat o serie de probleme legate de activarea numarului provizoriu, in sensul in care compania nu a fost capabila sa activeze SIM-ul respectiv in perioada de 7 zile, deasemenea in perioada aceasta, nu am intrat in posesia telefonului, ulterior datorita situatiei, le-am comunicat ca renunt la portare, m-am intalnit cu agentul companiei dupa circa 20- 25 de zile inmanandu-i cartele SIM primita. La inceputul lunii ianuarie am inceput sa primesc facturi de la Telecom. Am facut o reclamatie prin care le-am cerut sa nu mai trimita facturi, deoarece portarea nu s-a realizat, nu am un telefon nici macar un SIM de la ei, in schimb primesc facturi. Motivul pentru care ei emit in continuare facturi este acela ca, in cazul in care portarea nu se realizeaza ei considera acest contract ca unul standard pe numarul provizoriu emis de ei, Deasemenea ei sustin ca, cartele SIM a fost activata in ultima zi din cele 7 conform contractului, desii in momentul in care am inmamat SIM-ul agentului acesta nu era activ.Intrebarea mea e, ce ar trebuii sa fac, ca oamenii astia sa nu i-mi mai emita facturi, solutia lor fiind aceea de a-mi trimite SIM-ul si telefonul mobil, cu o intarziere de 4 luni, ceea ce e inacceptabil .
Discuție Activare firma
Vreau sa reactivez o firma care a functionat timp de 6 luni, iar din 2012 este declarata inactiva pentru nedepunere declaratii, firma nedesfasurand activitate in aceasta perioada si fara datorii la stat. Inteleg ca trebuie sa depun declaratiile la zi, sa platesc o amenda a carei valoare va fi stabilita dupa depunerea declaratiilor, dupa aceea organele fiscale urmeaza sa faca o verificare a sediului social. Stie cineva in ce consta aceasta vizita ? se verifica existenta efectiva a sediului social sau se face o verificare contabila ?
Răspuns la discuția NEDEPUNERE BILANT
Buna ziua,
Firma figureaza in prezent ca fiind inactiva, iar la Registrul Comertului nu s-a suspendat activitatea .
Multumesc.
Buna ziua,
Detin o firma pentru care nu s-a mai depus bilantul contabil de circa 5 ani. Firma nu a avut in aceasta perioada activitate.
Legat de aceasta situatie intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. In ce conditii aceasta companie poate redevenii activa, daca mai e posibil, potrivit legii ?
2. Care sunt pasii pentru radierea din registrul comertului ? In ambele cazuri daca e posibil as dorii informatii legate de costuri .
Multumesc.
Discuție Aplicatie SRL-D
Buna ziua,
Referitor la Programul SRL-D, Conditia de varsta sub 35 ani, se refera la faptul ca aplicantul trebuie sa aiba sub 35 de ani la data infiintarii firmei, sau la data Aplicarii pentru ajutorul de stat ?
E posibil sa infiintez firma anul acesta si sa aplic pentru finantare anul viitor ?
Care e perioada maxima dupa aprobarea finantarii pina la care sunt obligat sa incep derularea proiectului ?
Multumesc .