avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate mihaieduard222

Activitate mihaieduard222

Buna ziua

Sunt proprietarul unei boxe (ctr V-C) la subsol unui imobil.
Deoarece nu am si apartament in acel bloc, administratorul a spus ca au hotarat ca cei care au doar boxa - fara apartament, sa plateasca drept intretinere o taxa fixa lunara.

Intrebarea mea este daca este legal asa, sau ar trebui sa plateasca in functie de suprafata si CPI. Mentionez ca nu stiu cum platesc ceilalti locatari care au si apartament in acelasi bloc.

Multumesc
Buna seara
As vrea sa stiu in ce conditii pot recupera integral sau partial contravaloarea unei cazari hoteliere achitate integral in avans (intre doua persoane juridice), cazare care nu a mai avut loc.

La finalul lunii iulie am facut o solicitare telefonica si am platit in baza unei facturi proforma 12 zile de cazare (cca 1000 EUR in total).
In momentul cazarii, cand am ajuns la locatie, tot in iulie, am renuntat la cazare deoarece camerele alocate erau la etajul 3, hotelul nu avea ascensor, iar una din persoane era in imposibilitate de a urca treptele. Mentionez ca la momentul rezervarii telefonice am intrebat cate trepte sunt pana la plaja, specificand ca suntem cu o persoana care nu poate urca multe trepte, nefiind atentionati de lipsa ascensorului.

Nemaifiind alte camere disponibile, am plecat la un alt hotel, anuntand prin email si telefonic conducerea hotelului sa puna camerele la vanzare, urmand sa discutam ulterior despre modul de recuperare sau de compensare.

Deoarece pana in prezent nu am reusit sa gasim o perioada disponibila pentru o alta cazare, si tinand cont ca, conversatia cu hotelul decurge foarte anevoios, as vrea sa cer restituirea sumei platite, integral sau partial.

Mentionez ca nu exista un contract incheiat sau vreo mentiune scrisa referitoare la conditiile rezervarii, la modalitatea de restituire sau vreo mentiune ca suma nu este rambursabila absolut deloc. In plus, nici pana in prezent nu am primit factura fiscala, desi am solicitat acest lucru prin email.

Neavand experienta similara, si tinand cont ca este un raport intre doua persoane juridice - deci se exclude o plangere la ANPC, as dori un sfat referitor la modalitatea de a cere rambursarea sumei platite in avans, daca sa fie printr-o notificare scrisa (eventual prin avocat) sau ce alte sugestii aveti tinand cont de cele de mai sus, inclusiv ce sanse ar avea acest demers.

Multumesc
Nu cred ca am explicat cum trebuie: cand a venit acea adresa nu eram acasa, am gasit doar o instiintare sa ma prezint la judecatorie sa iau adresa; am fost dupa 2 zile, insa nu am reusit sa obtin acea adresa, fiind plimbat intre mai multe birouri, pana cand am ajuns la Arhiva unde nu aveau program cu publicul in acea zi.

Ulterior, cand am primit hotararea, am aflat ca acea instiintare era exact pentru adresa ref plata timbru.

Intrebarea e daca mai pot face acum ceva, tinand cont ca nu am reusit sa intru in posesia adresei?
Acea instiintare pe care am gasit-o acasa (arata ca un aviz) nu este considerata ca fiind o comunicare?
Buna ziua

In 4 dec 2018 am depus la Judecatoria Sector 4 o plangere contraventionala prin care am contestat o amenda de taxa pod, atasand dovezile platii prin SMS, insa nu am platit taxa de timbru deoarece nici nu am stiut si cred ca citisem undeva ca nu ar fi nevoie pt contestarea amenzii.

In data de 12 dec 2018 am primit acasa o instiintare prin care eram anuntat de o adresa, si sa ma prezint dupa o zi, dar nu mai mult de 7 la judecatorie. Am fost dupa 2 zile, insa nu am reusit sa obtin acea adresa, fiind plimbat intre mai multe birouri, pana cand am ajuns la Arhiva unde nu aveau program cu publicul in acea zi.

Din pacate nu am mai reusit sa ajung in zilele urmatoare, trebuind sa plec din oras.

Pe 4 februarie am primit acasa hotararea prin care se anula plangerea contraventionala din cauza ca nu s-a platit taxa judiciara nici la depunere si nici dupa informare. Pe Hotarare e specificat la final: "Cu cerere de reexaminare in termen de 15 zile de la comunicare"

Intrebarea e daca mai pot plati acum taxa judiciara (20 lei) , si sa solicit reexaminarea, invocand cele de mai sus, sau lipsa de experienta, fiind singurul proces? Iar daca da, exista ceva anume ce trebuie sa trec in aceasta cerere?

Multumesc
Buna ziua

Am infiintat un SRL-D cu activitatea principala 7912 Activitati ale tur-operatorilor, si activitati secundare 7911, 7990

Vreau sa achizitionez un microbuz de 8+1 persoane, cu care sa duc turistii in diferite circuite.

Intrebarile ar fi:
1. Pot desfasura activitatea sub aceste coduri CAEN, sau este necesara adaugarea altui cod (de ex 6023-transporturi terestre de calatori ocazionale)?

Din ce am citit din OUG 109/2005, la Art 2 pct b, nu ar fi nevoie, decat la autoturisme peste 9 locuri

2. Ghidul turistic poate fi sofer? - in timp ce conduce nu-si va exercita rolul de ghid, ci doar la destinatie.

Multumesc