avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate symo8na

Activitate symo8na

Da,dar eu mai am trei frati care nu vor sa faca succesiunea.Eu sunt convinsa ca ei ar ataca testamentul. Sau as putea sa-l iau in intretinere.
Buna seara,daca nu sa facut succesiunea pe partea Mamei care a decedat acum doi ani jumatate,Tata ar putea sa- mi faca contract de vanzare cumparare pe partea lui.
Buna seara,va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.

Sufar de boala celiaca ( intoleranta la gluten),am depus dosarul la Asistenta Sociala pentru incadrare la grad de handicap dar am fost respinsa,cum ca nu ma incadrez,alti cunoscuti care sufera de aceasi boala au avut mai mult noroc si au fost incadrati in grad de handicap accentuat,cu toate ca aceasta boala este autoimuna si nu se vindeca niciodata. As vrea daca se poate sa ma sfatiuti daca sa fac contestatie,care o pot face doar la Tribunal -Sectia Contecios Administrativ.
Multumesc mult,multa sanatate.
Multumesc mult,sper sa conving pe toata lumea sa facem succesiunea,despre casa este vorba.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi,am sa incerc sa rezolv cumva fara instanta,va doresc multa sanatate.
Din discutile avute cu fratele care e de acord si sora care nu e,motivand ca nu are rost sa facem succesiunea ,ca oricum va trebui facuta si dupa decesul tatalui si avind in vedere ca celalalt frate suferind un avc nu este in toate facultatile mintale si are nevoie de curator fiind persoana cu handicap,sustinand ca fara curator semnatura faratelui e nula si poate fi atacata in instanta,dar sugerand ca tata poate merge la notar sa faca un act de donare pentru partea lui.
Sfatuiti-ma ce as putea face, ar putea tata sa faca acum un contract de vanzare cumparare pe numele meu.
Ce s-ar intampla daca am face succesiunea dupa ce nu mai traieste tata,el ar vrea sa-mi lase mie partea lui,eu avand cea mai multa grija de el.
Buna ziua si multumesc.am sa incerc sa explic,cand ne-am casatorit am construit etajul, parintii mei printr-un act de impartire pe apartamente si contract de donatie, mi l-au donat mie si la sotul meu si au consmintit intabularea apartamentului pe numele nostru.Am sa citez cum din act "Subsemnatii donatori declaram ca in afara de fiica donatara,mai avem trei copii,ca ni s-au pus in vedere disp.art 841 din Cod Civil intelegem sa facem aceasta donatiune liber de sarcini,iar in ce-o priveste pe fiica donatara si cu scutire de raport""
Mostenire

Buna dimineata,suntem patru fratii ,Mama a murit, a ramas Tata ,frati mei nu se grabesc sa faca succesiunea,as vrea sa stiu daca pot sa ma apuc eu.Tata abia mai vede si nu poate,dar eu nu am nici o cota parte din ea, deoarece casa e cu etaj apartamentul de jos fiind al parintilor si cel de sus al meu si cand sa facut a trebuit sa renunt la partea mea din cel de jos. Sfatuiti-ma cum ar fii mai bine,contract de vanzare cumparare.
Multumesc anticipat.