avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara,daca nu s-a facut succesiunea pe partea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara,daca nu s-a facut succesiunea pe partea Mamei care ...

Buna seara,daca nu sa facut succesiunea pe partea Mamei care a decedat acum doi ani jumatate,Tata ar putea sa- mi faca contract de vanzare cumparare pe partea lui.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:42, 22 Decembrie 2023
Nu, trebuie de dezbatuta intai succesiunea.
Ce poate sa va faca acum, ar fi sa va lase prin testament tot ce are.
Da,dar eu mai am trei frati care nu vor sa faca succesiunea.Eu sunt convinsa ca ei ar ataca testamentul. Sau as putea sa-l iau in intretinere.
nu.
dezbateti succesiunea dupa mama in instanta si apoi semnati cu tata un contract de intretinere, Asta daca mai apucati.
e bine sa va lase pana una , alata testament, ca daca moare maine, va ramane ceva mai mult decat fratilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. as dori o lămurire referitoare la succesiune. mama ... Lazar_s Lazar_s Bună ziua. As dori o lămurire referitoare la succesiune. Mama mea a murit și tata s-a recăsătorit și locuiește cu actuala in Apartamentul părinților ... (vezi toată discuția)
Testament deduanca deduanca Bună seara. Tata e mort de 14 ani. Mai am un frate,si pe mama în viața. Nu avem succesiunea făcută. Avem un apartament cu 2 camerei. Fratele meu spune ca ... (vezi toată discuția)
Lamurire elvisro2002 elvisro2002 buna ziua! parintii detin o locuinta dobandita in timpul casatoriei prin ctr de vanzar4e-cumparare de la bunici cu clauza,tata a decedat in urma cu 9 ... (vezi toată discuția)