Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara,va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Sufar de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara,va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Sufar de boala celiaca ...

Buna seara,va rog sa ma sfatuiti ce sa fac.

Sufar de boala celiaca ( intoleranta la gluten),am depus dosarul la Asistenta Sociala pentru incadrare la grad de handicap dar am fost respinsa,cum ca nu ma incadrez,alti cunoscuti care sufera de aceasi boala au avut mai mult noroc si au fost incadrati in grad de handicap accentuat,cu toate ca aceasta boala este autoimuna si nu se vindeca niciodata. As vrea daca se poate sa ma sfatiuti daca sa fac contestatie,care o pot face doar la Tribunal -Sectia Contecios Administrativ.
Legislatia in vigoare prevede ca persoanele diagnosticate cu boala celiacă pot fi diagnosticati medical de comisiile de expertiza medicala persoane cu handicap
Persoanele respective urmeaza in urma evaluarii comisiei de expertiza medicala sa beneficieze de decizie/certifcat de incadre in grad de handicap revizuibil functie de incadrare putand beneficia de anumite facilitati scutire impozit casa+teren,impozit auto,etc
[ link extern ] /