avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate szuperszabi

Activitate szuperszabi

Buna ziua,
Am avut un accident, am depasit o masina depasirea am inceput in loc regulamentar, nu stiu cu siguranta daca am si terminat inainte de inceperea linii continue. Din cauza faptului ca venea o masina din fata am tras un pic mai brusc volanul cand am reintrat pe banda mea si am pierdut controlul masinii.
am avut aproximativ 120 km/h la finalizarea depasirii(am accelerat ca sa pot trece inainte ca masina din fata sa ajunga in dreptul meu)
In masina mea erau inca 3 persoane din care una a fost tinuta in spital 4 zile si acesta cere si despagubiri.

Intrebarea mea este daca mi se va suspenda dreptul de a conduce? Daca din cauza accidentului care a rezultat vatamarea usoara a unei persoane se suspenda carnetul?

Pentru depasirea vitezei regulamentare(90 km/h) cu 30 km/h consider ca ar trebui sa primesc doar o amenda si cateva puncte.
Pentru faptul ca poate nu am reusit sa termin depasirea in locul in care acesta este permis nu stiu daca exista sanctiuni.(Mentionez ca in momentul cand am inceput depasirea masina care venea din fata nu se vedea)

Va multumesc.
Răspuns la discuția Partaj daruri de nunta
Am avut inca un termen(al doilea). Chiar am avocat(am si pentru urmatorul termen) insa am avut mici contradictii cu el si de aceea am cerut ajutor si aici.

In primul rand as vrea sa va spun ca din punct de vedere moral nu am nici o problema sa cer respingerea cererii de partaj pentru ca faptul ca eu am pierdut aceea suma de bani am calculat cel putin dublu in partajul pe care am avut pe calea amiabila. (insemnand ca toate bunurile comune existente in momentul despartirii faptice am lasat fostei sotii).

Nu am vrut sa fac cerere de reconversie, pentru ca nu vreau bunurile respective. Ceea ce vreau e sa termin cat mai repede posibil acest proces in favoarea mea. Si consider ca din mai multe motive acest proces este ca si castigat.
1. Faptul ca suma nu exista si nu se poate partaja.
2. Faptul ca partajul sa facut si partajul pe cale ameabila are aceeasi putere ca si partajul facut la notar sau la tribunal.

Mentionez ca am reusit sa arat aceste lucruri la ultimul termen care a fost ieri, insa mai sunt 2 martori de audiat si de aceea va mai fi un termen. In momentul de fata sunt convins ca procesul e ca si castigat.

As mai avea o intrebare ce parere aveti daca pot solicita in cazul in care castig acest proces sa mi se restitue suma de bani pe care am pierdut stand in bancile tribunalului in timpul meu de lucru?
Răspuns la discuția Partaj daruri de nunta
Am un avocat insa speram sa primesc un raspuns mai ferm. Un raspuns de genul tinand cont de faptul ca la partaj se impart doar bunuri existente aveti 99% sanse de castig
Răspuns la discuția Partaj daruri de nunta
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri.
Din cate stiu drept de creanta poate invoca insa nu in cadrul procesului de partaj.

Daca ar cere intrun proces civil separat atunci as putea sa invoc Prescripția extinctivă deoarece au trecut mai mult de 3 ani de cand aceasta suma nu exista, iar pana acum nu a cerut.

Insa partajul este imprescriptibil si de aceea imi este foarte greu sa cred ca intr-un proces de partaj se pot impartii lucruri inexistente.
(Ar insemna de exemplu ca dupa 10 ani sa imi amintesc ca fosta nevasta a cheltuit 500 lei pe coafor fara acordul meu si pot deschide un proces de partaj)

Ca si formulare se cere partajarea unei sume de bani care a reprezentat la momentul respectiv darurile de nunta. In prima instanta judecatoare a amanat cauza si a cerut sa depun un extras de cont pe toata perioada casniciei (eu consider ca a cerut acest lucru ca sa vada cati bani am avut in momentul divortului)
Răspuns la discuția Partaj daruri de nunta
Cerere reconventionala nu am facut, sunt deja la al doilea termen. desi toate bunurile comune existente in momentul despartirii faptice am lasat sa ieie, aceste bunuri nu ma intereseaza.

Singura problema e daca poate un judecator sau nu sa ma oblige sa restitui aceasta suma?

Ma intereseaza acest lucru in primul rand pentru ca eu consider ca este absurd si nu am un plan foarte elaborat de aparare(doar faptul ca in momentul despartirii nu am avut bani comuni) si nu stiu daca trebue sau nu sa invoc alte lucruri ca sa nu fiu bun de plata.
Va multumesc.
Buna ziua. Acum 4 ani m-am casatorit iar aproximativ jumatate din banii primiti la nunta am pierdut la jocuri de noroc. Dupa aceea perioada si pana la divort am fost un sot model. Eram singurul intretinator al familiei. Acum sunt dat in judecata pentru partajarea darurilor de nunta. Va rog sa ma ajutati, sa imi spuneti daca se pot partaja bunuri care nu exista mai bine de 3 ani.
Va multumesc.
Buna ziua maine am proces pentru neacordare de prioritate la trecerea de pietoni va rog sa raspundeti cat mai repede.
Va rog sa vizionati videoclipul primit de la politie: [ link extern ]

Pentru apararea mea as vrea sa folosesc:
Art. 167. – (1) Se interzice pietonilor şi persoanelor asimilate acestora:
c) să prelungească timpul de traversare a drumului public, să se oprească ori să se întoarcă pe trecerile pentru pietoni care nu sunt prevăzute cu semafoare;

Asa stiu ca daca gresala mea a fost influentata vina nu mai e a mea.

va multumesc