avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate deceneum

Activitate deceneum

Buna ziua.
Doresc sa fac reclama la o firma pe care o detin.
As dori sa stiu am dreptul de a face public numele altei firme , in reclama noastra
Mai exact, reclama va fi ceva de genul
,,...ne gasiti pe strada X , langa floraria Y , si cabinetul Z....,,

Astept raspunsul dvs.
Cu respect, va multumesc anticipat.
Discuție Deducere TVA
Buna ziua.
Ma gasesc in urmatoarea situatie
-detin o firma neplatitoare de tva , cu profil de comert en-detail (vanzare de imbracaminte).
-achizitionez marfa de la o alta firma din Romania , aceasta fiind platitoare de tva.
-in prezent nu pot sa deduc tva-ul aferent achizitiilor de bunuri , eu nefiind platitor de tva.
-doresc sa vand/distribui bunurile atat in Romania ( in regim en-detail) dar si in afara Romaniei, in state non-eu (USA, Canada, Dubai , etc , dar in regim de furnizor en-gros.)
Intrebarile sunt urmatoarele
1)trebuie sa devin platitor de TVA in Ro , sau nu?
2)facturile emise catre cumparatori/comerciantii non-eu vor fi cu sau fara tva?
3)voi putea sa deduc tva-ul aferent achizitiilor de bunuri din Romania si revandute apoi in state non-eu?

Va multumesc anticipat
Buna seara.
Ma gasesc in urmatoarea situatie
-detin o firma neplatitoare de tva , cu profil de comert en-detail (vanzare de imbracaminte).
-achizitionez marfa de la o alta firma din Romania , aceasta fiind platitoare de tva.
-in prezent nu pot sa deduc tva-ul aferent achizitiilor de bunuri , eu nefiind platitor de tva.
-doresc sa vand/distribui bunurile atat in Romania ( in regim en-detail) dar si in afara Romaniei, in state non-eu (USA, Canada, Dubai , etc , dar in regim de furnizor en-gros.)
Intrebarile sunt urmatoarele
1)trebuie sa devin platitor de TVA in Ro , sau nu?
2)facturile emise catre cumparatori/comerciantii non-eu vor fi cu sau fara tva?
3)voi putea sa deduc tva-ul aferent achizitiilor de bunuri din Romania si revandute apoi in state non-eu?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Vanzare de bunuri fara acte
Multumesc frumos.
Buna ziua.
In prezent , sotia mea are un mic atelier de rochii de mireasa
Rochiile le realizeaza ea,la comanda, acasa si le vindem unor persoane fizice.
Deci , rochiile sunt vandute de catre o persoana fizica altei/altor persoane fizice , fara acte.

Intrebarile sunt urmatoarele
-daca infiintam un magazin de desfacere catre public si implicit un SRL, cum vom putea sa vindem in magazin, rochiile facute la comanda ?
-avem nevoie de cartificat de producator?
-cum se contabilizeaza rochiile vandute?

Astept cu interes raspunsurile dvs
Va multumesc
Buna ziua.
Detin o firma platitoare de TVA , in Romania.
Activitate actuala a firmei o reprezinta importul de marfa-imbracaminte (in special rochii ) din Ucraina si vanzarea acestora catre persoane fizice , en-detail , in Romania.
Actualmente platesc TVA , cu deducere la importul din Ucraina , si facturez mai departe , cu TVA ,la vanzare in Romania.
Intrebarea mea este urmatoarea
-In situatia in care doresc sa vand aceasta marfa in alte state membre UE (de exemplu Marea Britanie) catre persoane juridice (firme platitoare de TVA la ele in tara ) , cum voi proceda?
-mai exact as dori sa stiu daca in situatia livrarii de marfa catre o alta firma intracomunitara , eu (adica firma mea) voi mai avea dreptul sa deduc TVA -ul platit la importul din Ucraina si daca la vanzarea intracomunitara facturez cu sau fara TVA?
Va multumesc anticipat