avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi_Marian2014

Activitate Cristi_Marian2014

Buna ziua !
O persoana condamnata in afara tarii - Germania - la 15 ani de inchisoare, pentru diverse furturi si talharii a fost eliberat conditionat ( cred ca acesta este si termenul la ei), dupa 8 ani.
Va avea scrisa in cazier acea condamnare in afara tarii ? Sau in Romania este o persoana "Imaculata "#-o
Daca persoana respectiva este condamnata si aici, in tara, pentru ceva, atunci se activeaza suspendarea pedepsei ramasa de executat din Germania ?
Răspuns la discuția pedeapsa sau prescriere?
la întrebarea 1 : Nu au fost intreruperi. Deci termenul de prescriere e de 5 ani ? Inteleg ca s-a prescris infractiunea, daca a fost .Deci, in penal nu mai poate face nimic.
Sunt sigur ca a fost citat, dar la acea vreme el nu prea statea in tara, de aceea sunt sigur ca stia...nevasta lui nu ar fi facut ceva daca el nu stia...nu cred ca se pricepea ea...ii era frica de el ca e cam nebun, de asta a si divortat intre timp. Din cate stiu eu, oricum a plecat cu nimic din casnicie, i-a cedat si apartamentul in care stateau, tot de frica lui...
Daca face plangere pentru fals la politie, se mai incepe cercetarea sau se da din prima prescriere ?

pt întrebarea 2 : mai poate recupera ceva de la fosta nevasta in cecea ce priveste terenul , mai poate sa o dea in judecata in civil ?

Salut!

Prezint urmatoarea situatie a varului meu :
- contract de vanzare cumparare de mana a unui teren extravilan , in 2005-2006 ( el spune ca nu a semnat, ca a semnat nevasta). Vânzarea a fost perfectata in instanta.
Intrebari :
1 Daca in 2005-2006 a fost facut un fals ( in sensul ca a semnat nevasta actul de mana ), mai poate face plangere pentru fals si uz de fals sau S-A PRESCRIS ? Care este pedeapsa pentru fals si uz de fals?
2. Daca s-a prescris, mai poate ataca in civil hotararea judec definitiva din 2006?
Mai poate sa recupereze acel teren sau sa-i ceara fostei neveste partea, ca el spune ca nu a primit nimic...

E clar ca banii s-au incasat si au fost folositi pentru familie, chiar daca varul meu o face acum pe nestiutorul... Cred doar ca vrea sa-i faca rau fostei ...
Eu incerc sa-l conving sa-si vada de viata, ca nu e in regula ce vrea sa faca...plus banii cheltuiti, nu stiu daca face terenul ala atatia bani.

Deci , s-a prescris falsul ? Mai poate recupera ceva ?
Buna ziua,

In cazul in care un angajat care este angajat cu facilitati ( ca tanar absolvent ) isi da demisia dupa un an , angajatorul trebuie sa restituie facilitatile?
Angajatorul nu il da afara, dar angajatul vrea sa plece in strainatate.
Cu ce articol ar trebui sa-i inchida cartea de munca astfel incat angajatorul sa nu restituie facilitatile?