avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate iaga

Activitate iaga

Nu te intrista...ca tine sunt foarte multi si cu durere, regret, isi vad de viata... Ce nu te doboara te caleste! Fie ca acesta experienta sa te invete a fi altfel pentru copiii si nepotii tai! Numai bine!
Nu are acte care sa dovedeasca si nici nu are cine sa umble pentru el...traieste din mila oamenilor, are un comportament ciudat si, omeneste, nu poate fi considerat un om normal psihic... copiii constientizeaza acest lucru si nu/l deranjeaza cu nimic, dar sunt frustrati de unele drepturi care li s/ar cuveni tocmai din cauza acelei pensii alimentare. Este o situatie deosebita, as vrea sa/i ajut cumva si nu stiu cum... Nu are bunuri, este vai de el...
Tatal care ar fi trebuit sa plateasca pensia are probleme psihice, nu are niciun venit. Mama vrea un act care sa insoteasca hotararea judecatoreasca si prin care sa dovedeasca imposibilitatea primirii sumei pe care instanta i/a acordat/o si nu a primit/o niciodata. Copiii pierd niste posibilitati de ajutor din cauza ca li se iau in calcul acea suma, de ex. nu pot lua o bursa sau rechizite gratuite la inceput de an scolar... trebuie sa existe ceva care sa/i sprijine...
Buna /ziua!
Iata ca sunt si astfel de situatii...mama este nevoita de a renunta la aceasta pensie alimentara din motive obiective care nu/si gasesc momentul de a fi expuse. Ce acte trebuie depuse si unde pentru ca sa se schimbe in hotararea de divort mentiunea asupra acestei sume de bani pe care nu o primeste dar este contabilizata in alte ajutoruri materiale pe care copiii le pierd... Mentionez faptul ca mama nu doreste a fi instiintat tatal, cu grave probleme psihice, pentru a nu tulbura linistea copiilor si a familiei.
Răspuns la discuția Informatii despre mostenire
Eu vorbesc de bunurile doar ale parintelui mort, e vorba de pamanturile trecute pe numele lui in titlul de proprietate si cu care a venit in casatorie dar exista si bunuri comune, realizate in timpul vietii impreuna: casa, anexele ...acestea se impart?( Sunt doar 2 copii) Am dreptul la ele chiar daca au trecut 3 ani de la moartea acestuia ? Nu ca as fi lacoma si vreau ce este al altuia dar din naivitate am investit si acum nu mi se mai recunoaste...ma doare sufleteste sa vad parinti cum isi ajuta copiii pana la epuizare si nu inteleg cum de sunt si extreme, dar asta e viata si sa nu uitam ca traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor...
Răspuns la discuția Informatii despre mostenire
Buna /ziua!
In aceste conditii mi se pare prea complicata dezbaterea succesorala...in termen, in acte...Ei bine, in cazul meu au trecut 3 ani de la decesul unuia dintre parinti, timp in care nu am stiut ca trebuie sa inaintez judecatoriei o astfel de cerere si situatia s/a complicat pe parcurs... Incerc acum sa mai salvez cate ceva din pierderile naivitatii mele dar nu am niciun act...toate sunt la parintele ramas in viata care nu ar accept niciodata impartirea mostenirii pentru ca nu/i ajunge ceea ce i/a ramas si in plus cauta sa dispara cam toti cei care ar dori sa/i ia din ceea ce detine. Legea nu este si de partea mea? De unde trebuie sa incep? E foarte rusinos sa ajungi in astfel de situatii din cauza parintilor... si bine ar fi sa fim melci...ne luam casuta si ne mutam acolo unde e liber...
Care este cota sotului supravietuitor si care este cota copiilor la mostenire in noul cod civil?
Răspuns la discuția Informatii despre mostenire
Si daca se mai poate...care este cota fiecaruia?
Răspuns la discuția Informatii despre mostenire
Multumesc! Ce acte imi trebuie si unde trebuie sa merg?
Buna seara!
Sunt interesata de aceste informatii. Pe scurt: unul dintre parinti a decedat. Celalalt nu este de acord cu acordarea drepturilor de mostenire unui copil ( fiind 2) alungandu/l si nerecunoscand realizarile din gospodaria comuna de pana la moartea acelui parinte decedat. Sustine ca este singurul mostenitor legal si cere respectivului copil parasirea gospodariei, implicit a bucatii de pamant ( 2 prajini) pe care o avea in cultivare. Pamantul celui decedat ramas este de 50 de prajini, a celui in viata este de 100 prajini, deci in total tine 150 de prajini. Cum sa procedez pentru retinerea celor 2 prajini pe care le am in jurul casei?