avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate vraja79

Activitate vraja79

am divortat recent de sotia mea(la cererea ei) care a parasit domiciliu impreuna cu copilul minor.am fost somat de avocatul ei sa parasesc imediat domiciliul dar a durat cateva saptamani pana am reusit sa-mi gasesc un loc unde sa stau.dupa ce am plecat am incercat sa-i las cheia sotiei dar a refuzat sa discute cu mine asa ca n-am avut de ales decat sa-i las mesaj fiului ei din prima casatorie cu locul unde am lasat cheia(si el avea un set de chei si venea saptamanal pe la apartament).La aprox 3 saptamani de la parasirea apartamentului am fost sunat de un asistent si dupa de executor si le-am explicat ca eu nu mai stau acolo.Incepand cu luna ianuarie m-am trezit cu proprire pe salar(4.200 lei) insumand cheltuiel de judecata si onorariu executor judec.Am fost la biroul executorului dar a refuzat sa discute cu mine,eu intrebam de ce am de plata daca nu a fost nevoie sa fiu executat si el o tot tinea ca nu mai am ce cauta acolo.mentionez ca corespondenta n-am primit de la el,iar daca s-au dus pe fosta adresa n-au avut interes sa-mi trimita si mie(la divort am ales alta adresa sa pot primi scrisorile).Ce pot face sa-mi recuperez banii(momentan am 740 opriti pe luna ianuarie)
Răspuns la discuția sindicatul este si actionar
si asta nu genereaza un conflict de interese?
este legal ca sindicatul sa fie si actionar ?
am fost transferat la o noua companie(prin transfer de intreprindere) acum infiintata iar sindicatul detine(printr-o firma la care este unic actionar) 4% din noua companie

am facut o plangere scrisa catre firma in 22 sept si nu primesc nici un raspuns,am intrebat si superiorii la care am dat cererea(am scanat si am trimis si prin mail la pagina de contact) si nu primesc nici un raspuns,sunt ignorat de toti
va rog sa ma indrumati spre un avocat specializat
am solicitat copii dupa contract si hotararea prin care sunt trasferat fara acordul meu(am primit numai dupa contrac)
la inceputul lunii septembrie am primit un act aditional datat cu 15 august in care se modifica "locul de munca"
am cerut explicatii si seful de regiune a spus ca se modifica denumirea din "centru operatiuni" in "divizia operatiuni" din sectiunea locul de munca de asta e necesar actul aditional
am refuzat sa-l semnez si i-am spus ca cine a semnat cu 2 luni in urma si n-a avut nevoie de acceptul meu cand s-au schimbat toate sa semneze si acum
am fost sunat si de liderul de sindicat si cand am cerut explicatii a spus ca n-a mai fost nici un act anterior si ca asta e contractul prin care trecem la alta firma,a incercat sa ma faca sa-l semnez si am refuzat
de atunci sunt amenintat cu concedierea(si de liderul sindical care n-are oricum nici o treaba cu protectia angajatilor si de seful de regiune).pe sindicat nu ma pot baza,chiar seful de regiune a spus de fata cu alti colegi ca oricum sindicatul e 0 si nu ma apara si o sa fiu concediat daca refuz sa semnez
unde trebuie sa depun plangere?si de ce acte am nevoie?
sunt angajat cu contract colectiv de munca pe perioada nedeterminata
acum 2 ani s-a reorganizat intreprinderea,am dat examen pt post(sunt instalator gaze) si la organizarea de acum 2 ani s-au facut 4 functii din meseria asta in cadrul intreprinderii si toti am semnat un act aditional la contract
acum toti care sunt pe functia mea(peste 500 angajati din mai multe judete) am fost trasnferati catre alta companie iar restul angajatilor au semnat aditionale prin care s-a revenit la vechea organizare
tot incerc de cateva zile sa obtin o adeverinta in care sa scrie ca am fost trasferat conform hotararii x incheiata intre y si z fara sa fie nevoie de acordul meu mai ales ca intreprinderea la care am lucrat pana la 01.06.14 nu face disponibilizari dar nu-mi da nimeni
mai am cateva zile de concediu si trebuie sa ma intorc la munca,raspuns sefului de zona a fost ca daca la terminarea concediului nu vin la noua intreprindere o sa fiu trecut ca nemotivat si o sa fiu concediat pt motivul asta
eu prefer sa dau in judecata intreprinderea pt ca acum 4 ani a mai facut asa(a transferat muncitori la o alta companie pt un anumit serviciu si dupa terminarea celor 2 ani cat a fost contractul intreprinderea a adus inapoi serviciile respective dar fara angajati)
rugamintea mea este sa-mi spune'ti daca transferul asta se poate realiza si la contract colectiv sau doar la individual ca sa stiu ce trebuie sa fac mai departe
nu, nu este
n-am primit nimic scris,nici preaviz nici o adeverinta sau alta hartie in care sa scrie ceva de asta
s-a facut instructajul direct la noua firma
acum cateva zile am aflat(prin telefon de la superiorul direct) ca am fost transferat la o alta firma
am spus ca refuz sa semnez orice act aditioanal la contractul colectiv sau alt contract(mai pe scurt am refuzat sa plec)
am primit raspuns ca nici macar nu e nevoie de acceptul meu,transferul a fost colectiv si s-a realizat in baza unei intelegeri intre patronat si sindicat si nu e nevoie de acordul meu si daca nu-mi convine o sa fiu concediat cu preaviz de 15 zile si fara salarii conpensatorii
eu sunt angajat cu contrac colectiv pe perioada nedeterminata
e posibil asa ceva?
se numeau "adaosurile de Pasti si de Craciun" si nu erau optionale,erau trecute in contractul colectiv.la astea m-am referit
buna ziua
am avut CCC in perioada oct 2011 - oct 2013
cand am intrat in concediu am citit pe net ca drepturile prevazute in CCM gen prime pasti-craciun se acorda si pe perioada concediului
eu n-am primit nimic si dupa revenirea din concediu s-au scos si din CCM