avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1597 soluții astăzi
Forum Activitate gabmic

Activitate gabmic

Va multumesc ! Acelasi art. punctul 2 - " (2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate." .... Deci musai sa fac o sesizare la politie si in momentul in care imi instraineaza bunurile , atunci se pune in miscare actiunea penala ?.... Si preventia consta in faptul ca-i aduc si ei la cunostinta actiunea pe care am facut-o ? .... Daca totusi mai exista si o alta lege care poata sa ma ajute sa previn sa se si intample , va rog sa ma ajutati cu info . Va multumesc foarte , foarte mult !!
Multumesc pentru raspuns , insa doresc daca se poate o stipulare a unui articol de lege ... ceva care sa poata fi atasat la sesizarea pe care o voi face la politie !! ....Dar nici nu s-a pus in discutie vanzarea , ci doar faptul ca trebuie sa ma anunte cand intra in apartament si mai ales sa fiu eu de fata , ATATA TIMP cat bunurile mele sunt acolo si nu le datorez nimic ... iar daca vor sa-l vanda sa ma anunte sa le iau... nu sa mi le arunce sau sa le dea de pomana ... pt ca nu am nici o datorie fata de ei ... si niciodata nu s-a pus problema de contract de inchiriere pt ca pana in acest moment apartamentul a fost considerat ca fiind al nostru ... Eu asta intreb ... pe ce temei legal isi pot insusi bunurile mele ... am chitante la mobila , televizoare , carti ...jucarii ... Care este paragraful din lege care-i face pe ei proprietari peste bunurile mele , in conditiile in care nu am lasta datorii , doar pt ca se afla in apartamentul lor ? ... Nu mi se pare corect !!! Apartamentul a fost cumparat de ei , dar de la primul si pana la ultimul var dat in aceea locuinta , totul ne apartine ... nu am pretentii la nimic decat la bunurile noastre ... deci vreau sa stiu care este temeiul legal , prin care ea poate sa-mi instraineze bunurile ... repet nu avem datorii , nu le datoram nimic .
Răspuns la discuția Abuz din partea bancii
Multumesc .... nu datoram nimic banicii ... doar ca imprumutul a fost de fapt o exindere de card .. iar sotul nemailucrand la firma la care lucra cand a facut acea extindere de card , au catadicsit , in baza unui scris de-abea-l vedeai cu lupa , sa schimbe intr-un altfel de imprumut ... o alta denumire cu noi clauze... fara sa fim anuntati ... ... plus ca de fiecare data cand se ducea persoana mandatata de noi sa faca platile , mereu i se spunea " gata , asta e tot ".. si iar ne trezeam cu ceva de plata .... motivatia celor de la ghiseu fiind "la noi in calculator nu era nimic !!! ".... Ca la noi !! Banca nu pierde si profita mai ales daca esti plecat din tara !!
Va rog daca se poate niste lamuriri si la acest post ....www.avocatnet.ro/content/for... !
Buna ziua ! Am nevoie de indrumerea dumneavoastra , eventual sa-mi stipulati ce lege , cu numar si articol ma pot proteja . Situatia este urmatoarea : Momentan sunt in alta tara , insa din anul 2000 locuiesc in apartament proprietate personala a mamei mele . Initial apartamentul a fost cumparat , pentru noi , dar acte nu s-au mai facut . In 2007 am cazut deacord cu aceasta -*mama* - sa ne ajute sa ne ridicam o casa pe un teren pe care-l avem proprietate personala , si anume spunandu-ne sa cautam cumparator . Pt ca apartamentul care a costat 38 milioane lei vechi , arata jalnic , eu si sotul meu am facut imprumut la banca ca sainvestim mici renovari , pentru a-l putea vinde. Nu am reusit , deci am locuit pana acum in el ,iar la acest moment , avem bunuri personale . Mma si sotul acesteia , proprietarii legali , nu au achitat si nu au investit nimic in acest apartament , pentru ca ... era al nostru !!! De 3 ani de yile stam cu chirie la ei in locuinta pe care o detin in DE , dar pentru ca nu am fost deacord sa-i slugarim in renovarea pe care doresc sa o faca la aceasta casa din DE , acum nu ne mai dau apartamentul din RO spre a ne ajuta sa construim , ba mai mult , ne ameninta ca ne vor instraina si bunurile din acel apartament . Noi deja am reziliat si aici contractul de chirie , urmand sa plecam la o alta locuinta , deci nu avem datorii de nici un fel catre ei , nici aici si nici in Ro . Ea *mama* a mai detinut un ap. in Ro , in care a locuit sora mea , , sora care a dat-o in judecata pe aceasta cu 3 ani in urma , pt ca mama era consumatoare de bauturi alcoolice , si nu o lasa in pace , iar razbunarea acesteia ( a mamei) a fost aceeasi - sa-i instraineze bunurile . Va rog sa-mi spuneti daca are voie sa faca asa ceva , si daca nu , cu ce lege si cu ce articol , ma pot proteja . Vreau sa mai spun ca le-am cerut sa semneze un angajament , ca nu vor patrunde in locuinta fara ca eu sa fiu prezenta si ca nu au nici un drept legal asupra bunurilor mele , angajament pe care l-a semnat numai sotul mamei *neamt fiind * , aceasta refuznd , ba chiar amenintandu-ma ca exact asta va face . Va multumesc !
La sfarsitul lunii decembrie ,inainte de mini vacanta de craciun , am fost la banca in Focsani -sucursala care se afla linga liceul Unirea din Focsani - nu stiu sa va spun strada exact . Stiind ca plec din tara , m-am dus la banca sa-mi achit toate la zi si sa depun o instiintare precum , ca las imputernicit ca sa-mi achite in contiunare totate cele datorii , respectiv pe mama mea ...Am cerut detaliidespre cat mai avem de plata si ni sa spus ca suma totala este aprocximativ 28 de milioane lei vechi ..Toate bune , am plecat din tara , dupa sarbatori trezindu-ne cu telefon de la o terta firma de recuperari cum ca trebuie sa ne prezentam la banca sa achitam suma integral . Mama mea s-a deplasat la banca si a cerut relatii , i s-a explicat ca ,mi s- a transformat creditul si ca sunt obligat sa platesc ceasta suma , stabilindumi-se 3 rate , prima fiind de 15 milioane lei vechi , a doua 4 miliane - RATE CARE AU FOST PLATITE -si a trei de aproape 9 milioane , aceasta din urma trebuind a fi platita pe data de 16 martie - lucru pe care nu l-am putut onora , Ieri in schimb(dupa 2 saptamani de la data la care trebuia achitata ultima rata ) , am pus mamei mele banii necesari achitarii acestei sume si spunandu-i sa ceara inchiderea contului . Mama mea cand a fost la banca , i s-a spus ca nu aceasta e suma de platit , ca suma ultimei rate este de 16 MILIOANE LEI VECHI , SI CA PENTRU A INCHIDE CONTUL MAI TREBUIE SA PLATESC INCA 4 MILIOANE LEI VECHI ....DE UNDE SI PENTRU CE ?...MI -AU spus foarte clar ca suma era 28 milioane ?.. Au fost foarte nesimtiti , au repezit-o pe mama mea , nimeni mai sus de casierite nu a venit sa vorbeasca cu ea