Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... litigiu proprietar chirias cu sechestru de bunuri ale ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

litigiu proprietar chirias cu sechestru de bunuri ale unui tert

Buna ziua, in calitate de chirias am intrat in litigiu cu proprietarul in urma unor neintelegeri cu privire la plata utilitatilor ( lipsa contor individual spattiu inchiriat a dus la supraevaluarea consumului de gaze). In contractul de inchiriere este stipulat ca in cazul in care plata utilitatilor este intarziata proprietarul poate interzice accesul in cladire a chiriasului.
Aceasta clauza este legala?
In cazul in care chiriasul are in custodie bunurile unui tert in acea locatie acel tert poate face plangere penala pentru a-si ridica bunurile proprii? Sau ce poate face chiriasul si acel tert in acest caz? Mentionez ca in contract nu scrie nimic despre valorificarea bunurilor.
In conditiile in care clauza face parte integranta din contractul negociat si asumat de dvs prin semnatura,pe cale de consecinta este temeinica si legala
nu ati precizat dispozitiile asumate pentru cazul de neplata obligatii de catre locatar
De regula se apreciaza abuziva masura sechestrarii bunurilor detinute in spatiul inchiriat ,masura care este justificata de locator drept masura asiguratorie pentru recuperat prejudiciul cauzat prin neplata chirie+utilitati
~ Conținut șters la cerere ~
Va rog daca se poate niste lamuriri si la acest post ....www.avocatnet.ro/content/for... !