avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate romulusstefan

Activitate romulusstefan

Buna ziua,
Am facut o cerere la presedintele asociatiei de proprietari,conform art.10 din legea 230/2007 republicata,in care ceream sa mi se elibereze copie dupa factura RADETsi factura RAJA, iar presedintele mi-a spus ca el nu da copii dupa facturi ca nu are voie.Mi se pare ceva ciudat sa nu-ti elibereze copii,atata timp cat la orice institutie publica se elibereaza orice copie.Daca vreau sa studiez factura sa vin la asociatie si sa o studiez acolo.Probabil le este frica de un eventual proces,si ii este frica sa nu arat proba.Ce pot face in situatia asta?Am facut cererea pe data de 08.10.2015,dar nu a venit rasunsul in scris
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Repartizare costuri agent termic
Multumesc pentru raspuns.Am cerut la asociatie, proiectele blocului,parte scrisa si desenata a instalatiei de incalzire ,pe orizontala si pe verticala,ca sa aflu suprafata radianta proiectata ,dar mi s-a spus ca nu se mai gaseste in arhiva asociatiei de proprietari.Cum as putea sa calculez,in lipsa proiectelor,suprafata radianta din constructia blocului?Exista o formula de calcul?Am facut adresa la institutul de proiectari,si tot asa mi s-a spus ca nu mai exista proiectul blocului in care locuiesc.
Răspuns la discuția Repartizare costuri agent termic
La noi in bloc, inca se calculeza plata incalzirii dupa suprafata utila a apartamentului.Inca nu s-a auzit de lege 343/2010,si slava domnului,si-au montat elementi la calorifere cat au vrut.
Ba chier sunt apartanente cu doua camere care,daca eu am 6,70 mp suprafata radianta,ei au cate 18 mp si platim la fel.Cei de la RADET au facut o verificare si au incheiat un act cu administratorul, in anul 2005, care se arata suprafata radianta pe fiecare apartament,in intreg blocul.Cum pot face ca sa-i determin pe administrator si presedinte sa aplice legea?Am fost la alte asociatii de proprietari si am vazut pe lista lor de plata ,ca repartizarea costurilor la caldura se face dupa suprafata radianta a fiecarui apartament.
Buna seara,
Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje,3 scari,20 de apartamente pe scara, si un gigacalorimetru la intrarea in bloc.La scara B s-a montat instalatia de gaze naturale,iar la scara A si C,locatarii nu au fost interesati de aceasta investitie.
La scara B s-au montat 16 centrale termice de apartament in aceasta vara.Celelalte 4 apartamente vor monta la anul.De la Institutul de Proiectari s-a eliberat o nota cu suprafata radianta pe scara B dupa cum urmeaza:
Spatii comune- 0 mp intrucat nu avem calorifere in uscatoare si pe scara.
Coloane-20,646 mp
Spatii neizolate la subsol-19,373 mp
Total suprafata radianta=40,019 mp
Rugamintea mea este sa-mi spuneti cat din totalul de energie consumata inregistrata de gigacalorimetru revine fiecarui locatar debransat.
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
Am o curiozitate daca nu va suparati.In data de 21 .04.2014 la ora 7.00 cand m-am uita pe forum era un anume raspuns la intrebarea mea dat de unul dintre dumneavoastra.La ora 9.30 cand am revenit la pagina,raspunsul era deja sters.Si ma intreb care e cauza?Acesta a fost mesajul ca am avut inspiratia sa-l salvez.
Data post: Duminica, 20 Aprilie 2014, 22:37
Sarbatori PASCALE fericite ! Lumina Sfanta sa va umple inimile si sufletele ! HRISTOS A INVIAT !





Dupa cum scria cu ceva timp in urma:
În NCC, obligatia de a face este tratata in cadrul art. 1528 care poarta chiar aceasta denumnire, respectiv "executarea obligatiei de a face". De asemenea, un alt caz in care se poate cere obligatia de a face in sensul promisiunii de vanzare si promisiunii de cumparare sunt prevederile art. 1669, potrivit carora cand una din partile care au incheiat o promisiune bilaterala de vanzare refuza, nejustificat, sa incheie contractul promis, cealalta parte poate cere pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract, daca toate celelalte conditii de validitate sunt indeplinite. Aceste dispozitii se aplica in mod corespunzator in cazul promisiunii unilaterale de vanzare sau de cumparare. Acest lucru deoarece promisiunea de a contracta este intotdeauna un antecontract al carui obiect este reprezentat de o obligatie de a face, respectiv incheierea ulterioara a contractului.
In situatia in care obiectul acestei promisiuni, fie ea bilaterala sau unilaterala il constituie un imobil, acestea pot fi intocmite atat prin act sub semnatura privata cat si prin act autentic, respectiv la notar. Din motive lesne de inteles este de preferat ca promisiunea de a instraina un imobil sa fie incheiat prin act autentic. Un avantaj foarte mare al acestui mod de a incheia o promisiune este acela ca, actul autentic se bucura de o prezumtie de autenticitate care are ca efect o invesare a sarcinii probei, astfel incat cel care invoca un act autentic este dispensat de sarcina probei; sarcina probei revine persoanei care contesta exactitatea sau autenticitatea inscrisului. Antecontractul incheiat in forma autentica poate fi inscris in cartea funciara si, ca urmare, in cazul neexecutarii promisiunii, in vederea garantarii restituirii avansului dat se inscrie in favoarea promitentului cumparator un drept de ipoteca legala asupra imobilului care face obiectului promisiunii.

Asadar puteti initia un proces si SA CERETI ceea ce ati spus ca intentionati sa faceti, cerand ca sa fie obligati SA FACA atat plata chiriei pentru 5/8, repararea cladirii conform cotei de 3/8, eventual obligarea eliberarii cotei de 5/8 in cazul refuzului platii chiriei modice, sau obligarea de A FACE ca VANZAREA sa se faca la pretul pietei, terminand in cele din urma tergiversarea rezolvarii situatiei de mai bine de 5 ani. Succes !
Recomanda

Ati aminti de notificare.Cum si prin cine pot faca aceasta notificare de care ati amintit.
Va multumesc pentru raspuns.
Tocmai asta era intrebarea.Daca deschid un proses ce sanse am?Nu am vrut un raspuns mai amplu,de consultanta.
Nu,nu am chei.Pot intra in curte numai daca sunt ei acasa.

Buna seara si Hristos a inviat.Am primit o cota parte de 5/8 din anul 2008 in baza unui certificat de mostenitor,iar o alta familie are 3/8 in baza unui certificat de legatar intrucat l-a mai ajutat pe propietar la nevoile casnice,acesta nefiind nicio data casatorit.Familia care are 3/8 din imobil locuieste in acel imobil din anul 1992.Casa este din anul 1950,a ajuns intr-o stare de degradare avansata.Este pusa la vanzare din 2008,iar cei care stau in imobil vor sa vindem casa cu sume care depasesc pretul pietei imobiliare cu mult.Am vrut sa ies din indiviziune dar datorita vechimii locuintei si amplasarii camerelor de tip vagon, e imposibil sa se faca corest indiviziunea si nu merita sa intru in proces.Le-am spus sa-mi elibereze partea mea asa cum cred ei,ca sa pot macar inchiria .Nu vor sub nicio forma sa primeasca alte persoane acolo.Intrebarea mea e,daca ii dau in judecata si ii pun sa plateasca o chirie modica la cursul pietii,pe ultimii trei ani,intrucat am inteles ca restul perioadei se prescrie,am vreo sansa sa castig? Din 2008 si pana anul trecut le-am platit impozitul la casa conform cotei parte de repartizare.Am informatia ca vara baga sezonisti iar eu platesc impozitul.Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.