avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nerespectarea legii 230-/2007
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nerespectarea legii 230-/2007

Buna ziua,
Am facut o cerere la presedintele asociatiei de proprietari,conform art.10 din legea 230/2007 republicata,in care ceream sa mi se elibereze copie dupa factura RADETsi factura RAJA, iar presedintele mi-a spus ca el nu da copii dupa facturi ca nu are voie.Mi se pare ceva ciudat sa nu-ti elibereze copii,atata timp cat la orice institutie publica se elibereaza orice copie.Daca vreau sa studiez factura sa vin la asociatie si sa o studiez acolo.Probabil le este frica de un eventual proces,si ii este frica sa nu arat proba.Ce pot face in situatia asta?Am facut cererea pe data de 08.10.2015,dar nu a venit rasunsul in scris
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:40, 15 Octombrie 2015
Oare cine nu ii permite sa dea copie de pe factura? Aceasta nu e clasificata...
Dar, chiar, de ce nu va duceti la sediul asociatiei, unde se tin dosarele si sa studiati acolo factura?
Are date putine si vi le puteti nota cu multa usurinta.

Pe de alta parte, intr-un eventual proces, nu trebuie sa va duceti dv. cu factura in instanta, ci cereti judecatorului sa-i pretinda paratei - asociatia - sa prezinte factura.

Articolul 10 din legea nr 230/2007 prevede accesul proprietarului,la cererere,la orice document al asociatiei de proprietari,respectiv nu intra in obligatia asociatiei de proprietari sa elibereze copii dupa documentele asociatiei
In eventualitatea unei actiui in instanta,aveti dreptul sa solicitati proba cu inscrisuri,respectiv asociatia sa fie obligata sa prezinte copie dupa factura
Incercati sa solutionati amiabil la nivelul asociatiei de proprietari
Nu se justifica sa deschideti cutia Pandorei prin actionare in instanta care nu va garanteaza hotarare favorabila,dar asigura inrautatirea relatiilor intre dv si reprezentantii asociatiei de proprietari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acces documente asociatie proprietari (bloc) wideace wideace Am mostenit o locuinta intr-un bloc unde intretinerea este f. mare, asa ca m-am gandit sa verific daca cheltuielile sunt legale. In acest sens am formulat o ... (vezi toată discuția)
Asociatia de proprietari tornado tornado din legea 230/2007 art.10 reiese ca orice proprietar din asociatie are dreptul sa vada orice document(factur, contracte etc) din asociatie pe baza de cerere. ... (vezi toată discuția)
Cartea tehnica a blocului InaAndreea InaAndreea As dori sa stiu cine detine cartea tehnica a blocului si daca eu ca locatar am dreptul sa cer sa mi se arate. (vezi toată discuția)