avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Activitate terrylyn

Activitate terrylyn

Am reusit sa vorbesc cu, contabilul firmei si pana la urma a fost la anaf si a modificat acolo ce trebuia. Acum astept sa modifice si la revisal (a zis ca mai dureaza cateva zile).
Daca astea sunt modificate mai trebuie sa trimit ceva la prestatii sociale sau se anuleaza automat decizia aceea de plata?
eu as vrea sa il dau in judecata si acum din cauza si altor probleme care mi le-a facut,dar nu am banii necesari pentru avocat si proces. ITM-ul nu stiu daca pot ei sa rezolve cumva (cred ca ei pot doar sa ii dea o amenda de care oricum nu se sinchiseste patronul fiind in proces de faliment).
Deci in concluzie: eu nu pot sa fac nimic sa imi rezolv aceasta situatie?
Sau cu acea contestatie nu se poate rezolva?
Buna ziua. Am si eu o situatie si as dori sa stiu ce pot sa fac si daca ma poate ajuta cineva. Aceasta e situatia mea:
In 2012 am nascut primul copil si am luat indemnizatie timp de doi ani (din 08.09.2012 pana in 08.08.2014). In 10.10.2014 am nascut al doilea copil. Din cauza unor probleme cu angajatorul nu am mai putut depune dosarul de indemnizatie si nu m-am mai dus la munca (am ramas acasa). Acum am primit de la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala o somatie cum ca in perioada.01.07.2014-08.08.2014 am incasat necuvenit suma de ...reprezentand indemnizatia crestere copil, deoarece eu in acea data am realizat venituri. Eu nu am realizat nici un fel de venit de cand s-au nascut copii.
Am vorbit cu contabilul firmei (care in prezent e in proces de faliment) la care am lucrat si mi sa spus ca "intr-adevar la ei apar cu venituri, dar nu stie de ce, pe undeva e o greseala si o sa o corecteze". dar pana in ziua de azi asta nu sa intamplat.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1)Ce pot sa fac eu, daca contabilul nu modifica situatia mea la anaf?
2)Trebuie neaparat sa dau acei bani inapoi(tinand cont ca i-am luat pe drept si e vina celor din firma, a contabilului sau a celui care mi-a inregistrat mie veniturile acelea, EU NU AM GRESIT CU NIMIC, E GRESEALA ALTCUIVA, de ce trebuie sa platesc eu)
3)In aceea decizie spune ca in 30 de zile pot sa fac o contestatie, ce pasi ar trebui sa urmez si cam in consta o astfel de contestati?
Buna ziua. Am si eu cateva intrebari poate ma puteti ajuta. Aceasta e situatia mea:
impreuna cu fratele meu ne-am asociat si am deschis o firma in 2006. Eu eram administrator.
Firma a avut activitate pana in 2012. In acest timp (din nepricepere, etc )firma a acumulat datorii (numai la stat) de 180 milione(bani vechi)
In 2012 am vandut firma unei a treia persoane.Care a cumparat-o cu toate activele, pasivele si evidentele contabile.
Nu am mai luat legatura cu cumparatorul de atunci.
Acum am primit de la ANAF somatii de plata a datoriei firmei si am oprire pe salariu pana la plata integrala a acesteia.
Intrebarile mele sunt:
1) Cine e obligat sa plateasca aceea datorie?
2)Datoria se imparte la toti trei?
3)Ce pot sa fac sa nu mai platesc eu (deoarece nu mai am nici o legatura cu firma)?
4)Exista pentru mine o cale de atac?
Va multumesc
am inteles.Multumesc mult
Aha. Am inteles. va multumesc foarte mult.
Ma puteti ajuta cu un raspuns si la celalata intrebare?
Ma scuzati dar ce presupune sau ce inseamna "a chema societatea in garantie"?
Am reusit sa vorbesc cu un contabil care se ocupa atunci de firma(acum nu mai are legatura cu firma) si mi-a spus ca intr-adevar la ei figurez cu venituri (nu stie de ce ) e o greseala.
Daca in contabilitatea lor apar asa,nu o sa apara si la ANAF la fel?
Buna ziua am si eu o intrebare. Am primit azi un telefon de la prestatii sociale , care mi sa spus ca eu in luna iulie 2014 figurez cu venituri. Eu eram in aceea perioada in concediu crestere copil pana in luna august si am luat indemnizatie.Ei au trimis la firma o cerere cu datele mele dar din pacate nu au primit (si nici nu cred ca o sa primeasca , din cauza angajatorului).Mi sa spus ca daca ei nu primesc un act doveditor ca nu am avut venituri as putea fi somata sa platesc suma care am proimit-o atunci "in plus" (sa zic asa).
Ce pot face in aceasta privinta? eu nu am avut venit, nu vreau sa platesc niste bani inapoi care i-am primit pe drept si in plus nu e vina mea....e a firmei.
Va multumesc
O sa ma duc sapt viitoare sa intreb la firma direct.
Mai am o intrebare (nu stiu daca intreb unde trebuie).
Ce pot face, sau ce acte mi-ar trebui sa pot beneficia, sau sa ma pot folosi de asigurarea sotului daca am cumva nevoie. Trebuie conditii speciale....tinand cont ca eu de acum nu mai am nici un venit.