avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate ancaho

Activitate ancaho

Buna ziua,
Am avut un contract de credit cesionat catre o firma de recuperari. Nu am dat curs amenintarilor, adreselor si somatiilor recuperatorilor intrucat sumele solicitate erau cu mult mai mari decat cele datorate de mine. Dupa vreo 4 ani de la cesiune m-am trezit cu poprire pe contul de salariu de la executor. Nu am facut contestatie cu invocarea prescriptiei pt ca sunt de buna credinta-aveam totusi o datorie... iar suma solicitata cu tot cu chelt de executare era cea corecta. Am terminat de achitat suma pretinsa, mi s-a ridicat poprirea... dar acum primesc in continuare somatii gen: "Sunati urgent la... pentru clarificarea situatiei datoriilor dumneavoastra ", telefoane prin care mi se spune ca lor nu li s-a virat nimic in cont si ca figurez in continuare cu datorii la ei... etc. Eu le-am raspuns frumos ca banii au fost virati automat in contul executorului si ca ar trebui sa ia legatura cu acesta... nu cu mine... insa tot ma suna si ma someaza sa le trimit dovezi, copii dupa viramente... e legal asa ceva?
Multumesc, asa voi proceda,
Multumesc, Cum pot dovedi ca a intervenit prescriptia? Pot face contestatie chiar daca nu am nici o dovada in acest sens?(nu am primit nici o notificare si nu cunosc data la care s-a declarat scadent anticipat creditul, nici data certa a cesiunii - am dedus doar datorita faptului ca in 2011 am primit prima somatie de la recuperatori) Acum, pe 6 ian 2015 am primit recomandata de la BEJ cu instiintare, adresa infiintare poprire, incheierea din ian 2015 prin care se investeste cu formula executorie titlul, si incheierea din august 2015 a BEJ pentru incuviintarea executarii silite.
Buna ziua,
Bancile pot raporta la Biroul de credite si dupa ce au cesionat creanta unei firme de recuperare? Credit neachitat din iulie 2010, in iulie 2011 primesc somatie de la recuperatori... in 2015 verific la biroul de credite si apar cu ultima raportare din partea bancii in mai 2012. E posibil?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu privire la o contestatie la executare. Nu stiu sigur daca dreptul de a cere executarea silita a unui contract de credit s-a prescris sau nu ... as dori sa stiu daca conform noului cod cererea de investire cu formula executorie a contractului intrerupe termenul de prescriptie. Marturisesc faptul ca creditul a fost cesionat unei firme de recuperare in 2011 iar cererea de investire s-a introdus in ian. 2015. O alta intrebare: Banca te poate raporta la biroul de credite si dupa ce a cesionat creditul? Conform datelor din biroul de credite ultima raportare a fost in mai 2012.... cum e posibil atat timp cat banca a vandut creditul in 2011?
Răspuns la discuția Instiintare executare silita
Va multumesc, am cautat pe portal.just dupa numele meu si nu apare nimic insa daca totusi vor incepe procedura de executare de unde pot afla? Voi primi un inscris oficial sau trebuie sa caut zilnic pe portal? Exista si un termen in care poate fi depusa contestatia la executare? Multumesc!
Răspuns la discuția Instiintare executare silita
Revin cu urmatoarea problema legata de discutia de mai sus: saptamana trecuta am gasit un afis la mine pe poarta insotit de un plic lipit cu banda scotch... pe afis scria mare ''Ati fost vizitat de un agent de executare! Sunati urgent la ...." iar in plic se afla un fel de notificare semnata de un "agent de executare" prin care mi se preciza ca au fost demarate procedurile de executare si ca am fost vizitata in vederea identificarii mijloacelor de plata...
Eu am inteles ca nu trebuie sa dau curs la asemenea prostii... insa aceasta vizita sau aceste notificari pot intrerupe sau amana termenul de prescriptie a datoriei? Daca s-au adresat unui executor, fie el si nerecunoscut asta nu inseamna ca s-a prelungit termenul de prescriptie? Multumesc!
Răspuns la discuția Instiintare executare silita
Va multumesc... deci n-am ce face decat sa astept sa vad ce se-ntampla...
Răspuns la discuția Instiintare executare silita
Multumesc pentru sfat! Si daca nu le raspund in continuare nu ma pot trezi ca vor incepe legal executarea impotriva mea? Si daca da... atunci ce mai pot face? Ce ar putea sa-mi ia? Iar data scadentei anticipate se considera data la care creanta a fost preluata de Eos?
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca am ajuns intr-o situatie limita si nu stiu cum sa procedez in continuare... Am avut un card de credit la Ing Bank iar din aug. 2010 nu am mai putut achita ratele din urmatoarele motive: sotul meu nu mai realiza niciun venit, eu eram insarcinata si cheltuielile au crescut foarte mult, mai aveam si alt credit ipotecar pentru care trebuia sa platim 700 lei pe luna+ celelalte cheltuieli cu utilitatile. Din 2011 creanta a fost cesionata catre Eos. De atunci tot primesc diverse notificari prin posta, e-mail, telefoane si sms-uri insa nu am raspuns niciunei notificari si niciunui apel telefonic.... de frica. Acum situatia financiara e si mai rea... dupa concediul de maternitate am ramas fara loc de munca iar sotul lucreaza pe 2 lei, abia reusesc sa platesc cealata rata pe care o am... as dori sa platesc si aceasta restanta insa pur si simplu nu imi permit. Suma de pe notificare se ridica la 5000 lei iar in ultima notificare ma ameninta ca voi primi vizita unui ”agent de executare silita”. Ce se poate intampla in continuare? Casa si terenul aferent sunt pe numele sotului iar contractul de vanzare-cumparare este cu uzufruct viager si in plus face obiectul unui alt credit cu ipoteca, venituri nu am... ce se poate intampla? Oare daca-i sun si le propun sa platesc 100-200 lei pe luna vor accepta? Mai mult sincer nu am de unde sa scot. va multumesc