avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1120 soluții astăzi
Forum Activitate Iulyan85

Activitate Iulyan85

avocatPetre a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Orice act juridic costa la fel.
Deci, nuveti reusi sa evitati plata taxelor catre stat.

avocat Claudiu Lascoschi

sub aspectul platii onorariului catre notar, da! domnul avocat are dreptate.. dar la donatie numai platesc parintii dvs impozit pe vanzare


de ce ar mai plati si ei impozit de vanzare ptr ca nu e donatie pana la urma urmei?
V-as ruga sa-mi spuneti si mie care e cea ieftina si sigura modalitate de a trece un apartament(proprietatea parintilor) pe numele copilului(eu).Ptr a se avita alte intrebari mentionez ca nu mai exista alti frati sau surori si parintii n-au nici un fel de pretentie.
Răspuns la discuția accident
ptr mjustin:stiu ca asa se procedeaza corect si legal cu rca si politie dar pentru ca e doar o zgarietura pe masina lui(o rabla veche) prefer sa-i dau niste bani si gata.oricum stiu sigur ca n-o s-o repare in veci vecilor .
in primul rand te-am pierdut cu 'altfel nu poate duce masina in nici un service'..probabil locuiesti in strainatate sau in alta Romanie:)
in al doilea rand ai sesizat bine de ce vreau sa fac un act in care sa fie stipulat clar ca acea suma a acoperit toate cheltuielile necesare ptr repararea autovehicului,ca sa nu ma santajeze ulterior ca mai vrea bani sau altceva.
azi n-am avut timp dar o sa merg maine la un notar sa intreb sigur.
mersi tuturor pentru ajutor.
Răspuns la discuția accident
am si asigurare dar asta implica 'hartzogarie' multa si e mai bine asa cum zic eu(diverse motive).sunt curios daca se poate face un act la notar ca nu vreau sa-i dau banii asa in 'mana'.
mersi oricum!
Discuție accident
problema sta cam asa:i-am lovit masina unui vecin .indoita putin tabla in spate.el mi-a zis sa-i dau o suma de bani ca o repara el si sa nu mai implicam politia sau altceva.nici o problema ...i-as da dar vreau sa fac cu el un act la notar in care sa fie stipulata aceasta suma de bani si sa scrie clar ca nu mai are alte pretentii materiale si ca banii sunt suficienti pentru pagubele materiale produse de mine masinei lui.
Intrebarea mea este?imi poate face notarul un asemenea act??
Răspuns la discuția contract cu rcs rds
pai asta intrebam eu!poti sa castigi ceva ???are cineva idee???
ma gandeam sa le cer daune materiale ca nu au respectat contractul.
asa ar fi corect ca e un contract intre 2 parti si una nu l-a respectat.
a mai avut cineva legatura cu vreun caz asemanator?
am semnat acum 2 luni un contrat cu binecunoscuta societate rds-rcs in care se obligau sa rezolve instalarea si activarea serviciului in maxim 60 de zile(care au trecut).
ce sanse as avea daca i-as da in judecata pentru nerespectarea contractului? ar fi realizabil acest demers sau imi pierd timpul degeaba?
mersi ptr raspunsuri!
asta ma interesa de fapt..daca pot sa atace fratii mei documentul.dupa moartea ei..(nu mama )..nu-mi fac nici o grija in privinta mamei si deasemenea ma interesa daca sunt distincte contractul de vc cu clauza de intretinere si contractul de intretinere(subiectul topicului de altfel) si care e mai e bun..dar am aflat si de la unii dintre voi si de la altcinva ca sunt de fapt acelasi lucru.mersi
Eu cred ca voi nu sunteti sanatosi
sau nu aveti altceva de facut acasa decat sa va certati pe site-ul asta..
.din pacate sunt si eu de vina ca v-am aruncat 'samantza de cearta'....deci oameni buni
...este un contract de intretinere(I.N.T.R.E.T.I.N.E.R.E...intelegi odata ptr totdeauna) pe care l-am facut ca sa nu se faca
un contract de v-c deoarece suntem rude si cum zicea si romanscanu intr-un post anterior este cea mai buna alegere.
pe care am facut-o(m-am mai interesat in ultimile zile).
Cat despre acea suma de 40 de mii de ron in 10 ani are mai mult caracater informativ asa
....nu depinde de asta daca contractul ramane valid sau nu.
chiar nici n-o sa cheltuiesc banii astia si nici mama mea nu doreste acest lucru.
Si pentru domnisoara care tot rade ...
nu este draga nici un contract de intretinere incheiat pe 10 ani care o sa se rezilieze dupa 10 ani asta in caz ca mama nu decedeaza.
In fine..m-am lamurit si cu site-ul asta.mersi</b></i></u>
mersi oricum tuturor chiar daca nu sunt complet lamurit .v-am ratinguit bine..nu stiu daca va ajuta cu ceva sau nu..mersi inca odata