Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident

problema sta cam asa:i-am lovit masina unui vecin .indoita putin tabla in spate.el mi-a zis sa-i dau o suma de bani ca o repara el si sa nu mai implicam politia sau altceva.nici o problema ...i-as da dar vreau sa fac cu el un act la notar in care sa fie stipulata aceasta suma de bani si sa scrie clar ca nu mai are alte pretentii materiale si ca banii sunt suficienti pentru pagubele materiale produse de mine masinei lui.
Intrebarea mea este?imi poate face notarul un asemenea act??
Dece sa-i dati bani. Avariile se pot repara pe asigurarea Dvs de RCA. Sper sa aveti asa ceva.
Succes.
ing. Ioan Ciobanu
am si asigurare dar asta implica 'hartzogarie' multa si e mai bine asa cum zic eu(diverse motive).sunt curios daca se poate face un act la notar ca nu vreau sa-i dau banii asa in 'mana'.
mersi oricum!
Iulyan85 a scris:

am si asigurare dar asta implica 'hartzogarie' multa si e mai bine asa cum zic eu(diverse motive).sunt curios daca se poate face un act la notar ca nu vreau sa-i dau banii asa in 'mana'.
mersi oricum!

Ma surprinde gandirea Dvs. Oricum decizia va apartine. Numai bine va doresc.
ing. Ioan Ciobanu
Sigur ca se poate assa ceva, printr-o declaratie notariala, in care acea persoana declara ca a primit X lei, reprezentand CV reparatiilor la vehiculul avariat, nr.circulatie ......
:slap: Pai si cum sa faca asta, daca accidentul nu e declarat la politie?