avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters318935

Activitate ContSters318935

Firma nu mai este activa ,pe acel contract sunt trecute doar datele firmei ,nu detine stampila nu detine nimic ,exact cum am precizat si mai sus ,am facut acel contract in care sunt si datele mele personale doar pentru ai da siguranta ca nu voi pleca cu acel avans ,firma este al unui prieten deal mau cu care am colaborat multa vreme ,in momentul actual nu mai colaboram si nu mai este activa ,el stiind de faptul ca firma nu imi apartine personal si nu mai este activa vrea ceva banuti ,din cauza lui mi-am schimbat nr-ul de tel. ,la aflat si pe asta ,ma suna ,ma streseaza ,ma ameninta ca merge la politie si la anaf sa faca plangere daca nu ii dau chitanta si factura s-au 700 ron ,tin sa mai precizez ca din spusele lui are toate convorbirile telefonice inregistrate ceea ce din cate stiu nu este legal. Pot face o plangere impotriva lui ?
Cateva sfaturi ba rog frumos ,Anul acesta in vara am fost contactat de cineva sa ii renovez apartamentul ,am mers la el am discutat pretul si ceea ce este de facut ,dupa ce am ajuns la o intelegere m-am apucat de treaba ,tin sa precizez ca i-am incheiat un contract de pe o firma care nu mai este activa ,doar ptr. ai da incredere persoanei respective ca nu ii iau avansul de 1000 lei si ma fac nevazut ,in acelasi timp l-am intrebat daca are nevoie de factura si chitanta iar el mia zis ca nu . M-am apucat de treaba ,pe parcurs a mai cerut multe prestari si modificari in acel apartament iar ca si pret manopera a ramas acelasi ,dupa ce am terminat a venit si sa uitat in apartament si a zis ca este bine ,ca dupa o saptamana jumatate sa ma sune si sa imi zica ca ori ii dau factura si chitanta ori ii dau 700 lei . daca nu merge la politie , Tin sa precizez ca mi-am terminat treaba ,ba mai mult i-am facut mai multe decat ne intelesesem la inceput . Ce pot face sa scap de amenintarile lui ?
Discuție prima abatere
Cum se pedepseste prima abatere pentru inselaciune ? Se ia in considerare ca niciodata nu am avut nici macar o amenda
Răspuns la discuția Datorie la banca
Dar ce pot pati in cazul in care nu reusesc sa ajung la un acord comun cu banca sa pot amana plata ratelor ,tinand cont de faptul ca nu am nimic pe numele meu si se ajunge la executare silita
Am o problema . Am o rata la raifaisenbank si mi-am pierdut locul de munca . Acolo unde lucram de 3 ani nu sa mai putut . Acum sunt cu cateva rate in urma restanta . Ei ma tot suna si imi spun sa trimita dosarul mai departe .executare silita etc. Eu nu am nimic pe numele meu . Casa ,masina etc. nici macar un tv din casa nu e luat pe numele meu . Problema pe care vreau sa o rezolv este daca am vreo posibilitate sa pot obtine o amanare a ratelor pe o perioada te timp de cateva luni . Mai concret pana prin august anul acesta si as avea posibilitatea sa achit toata datoria nu doar ratele restanta . Dar nu stiu ce trbuie sa fac unde trebuie sa merg la ce ma pot astepta . Chiar as avea nevoie de ajutor cu ceva sfaturi . Va multumesc ptr. eventuale sfaturi ,ajutor
Va multumesc frumos pentru sfaturi . Voi cauta un avocat si totusi mai am o nelamurire ,cei de la vodafone mi-au zis ca in contractul pe care l-am semnat cu ei penalizarea pentru o zi de intarziere este de 0.05% dupa un calcul normal penalizarea ar fi in valoare de 700 lei in in 4 ani si ceva dar cei de la topfactoring au marit procentul de penalizare intratat incat a ajuns la 3400 lei . Au dreptul sa mareasca procentul de penalizare fara aprobarea ,instiintarea ,semnatura mea personala ?
OfeliaTeodorescu a scris:

Creantele se prescriu dupa 3 ani de la scadenta.
Ca atare, suma din factura fiind prescrisa, la acest moment nu mai datorati nimic, cu conditia sa nu fi fost pus in intarziere anterior acestei notificari.


Mai exact va rog la ce anume va referiti ? ,, cu conditia sa nu fi fost pus in intarziere anterior acestei notificari ,, Multumesc anticipat !
data scadenta de la vodafone la ultima factura este de acum vreo 4 ani si ceva aproximativ . iar cei de la topfactoring acum vor bani de la mine de la factura datorata de 255 lei la 3400 lei cei asta camatarie ? este prevazut in lege ca pot face ce vor se pot vinde contracte si sa puna penalizari cum vor ei ? Ultima factura de catre cei de la vodafone a fost emisa pe in luna iulie 2009 . Faza tare iarasi este ca cei de la topfactoring zic ca mi-au trimis sute de instiintari iar eu nu am primit nimic acasa ,acum le-am cerut dovada sa imi arate ca eu am primit acele instiintari ,ptr. ca din cate stiu instiintarile care sunt trimise acasa sunt inmanate personal sau al unui membru de familie si cu semnatura beneficiarului sau al unui membru de familie . Mai concret ultima factura de la vodafone a fost emisa in iulie 2009 in valoare de 255 lei iar ieri in noiembrie 2011 cei de la vodafone au vandut contractul celor de la topfactoring iar ieri mia venit acasa o factura in valoare de 3400 lei
Buna ziua ! Vreau si eu putin ajutor din partea cuiva . ieri am primit o instiintare direct de la un agent topfactoring ca am de platit la ei 3400 lei din cauza unui vechi abonament la vodafone. Culmea este ca in anul noiembrie 2011 aveam de plata catre vodafone 255 lei dobanda de penalizare este de 0.5% asta ar insemna cam 430 de lei intr-un an in trei ani ar fi aproximativ la 1500 de lei . Din cate am inteles cei de la vodafone au vandut contractul meu celor de la topfactoring si ei au pus penalizarea de cat au vrut ei . Este normal asa ceva ? Fara aprobarea si instiintarea mea fara semnatura mea sa modifice termenii contractuali ? sa nu mai zic de faptul ca ultima factura la vodafone a fost achitata acum 4 ani si ceva .