avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate diana1972

Activitate diana1972

Buna ziua,
Am primit fluturasul si sunt nelamurita pt ca mie imi iesise alta suma si va rog sa ma lamuriti ce nu este in regula la calculul meu.
Salar realizat 1118 lei
Spor vechime 20% 224 lei
Spor ore suplimentare 453 lei

pana aici totul este in regula diferenta este mai departeCalculul meu este mai departe astfel: Premiul de Paste este de 150 de lei dar pe fluturasul colegilor mei este trecut 200 lei asadar l-am trecut si eu tot asa

Premiu 200 lei
Venit brut 1995 lei
CAS 210 lei
SOMAJ 10 lei
CASS 110 lei
DEDUCERE(copilul) 180 lei
SINDICAT 11 lei
VENIT IMPOZABIL 1474 lei
IMPOZIT 236 lei
VENIT NET 1429 lei asa arata calculul meu.
pe fluturasul meu in schimb apare altceva care incepe de la premiu:

PREMIU 50 lei
VENIT BRUT 1845 lei
CAS 194 lei
SOMAJ 9 lei
CASS 101 lei
DEDUCERE 210 lei
BAZA CALCUL ALTE SUME 150 lei
VENIT IMPOZABIL 1470 lei
IMPOZIT 235 lei
VENIT NET 1306 lei
Asadar care calcul este bun al meu sau al lor si in plus ce inseamna baza calcul alte sume pt ca cineva imi spune ca aceasta suma este de la Craciun cand am primit 3 tichete cadou in valoare de 150 lei,dar eu sunt parinte singur si conform legii se specifica ca nu sunt impozabile aceste tichete.
Va multumesc!



Răspuns la discuția Modificare balcon
Multumesc de informatii.As mai avea o nelamurire in decizia de impunere pt stabilirea impozitului/taxei pe cladiri am pe o parte suprafata utila care este de 26,23 m si de achitat 58 de lei si pe cealalta parte am terenuri in constructii situat in intravilan suprafata ocupata de 14,00 m si de plata 0 lei,puteti sa-mi spuneti ce reprezinta.
Buna ziua , locuiesc la parterul unui bloc si in urma cu 14 ani am construit un balcon in afara apartamentului.As vrea sa stiu daca sunt pasibila de amenda intrucat nu am avizele necesare ,in acei ani cam majoritatea vecinilor din cartier au facut acest lucru si nici ei nu au autorizatii.Daca ma puteti indruma ce pasi ar trebui sa urmez pentru a intra in legalitate si unde ar trebui sa depun acele acte ,mentionez ca sunt din orasul Iasi
in perioada martie 2008-ianuarie 2009 mi s-a retinut cate 60 de lei iar in februarie 2009 suma12 lei, in noiembrie 2009 am schimbat locul de munca unde necesita o oprire a garantiei de 3 salarii si desi nu aveau voie au inceput sa-mi retina garantie din lichidarea pe luna lui octombrie 2009(ca oricum tot trebuie sa-mi opreasca mi sa raspuns de catre contabila ),bun si acum din luna octombrie 2009 pana in septembrie 2011 mi s-a retinut cate 90 de lei iar in octombrie 2011 suma de 108 lei(desi salariul era de 980 lei) in 2012 la salariul meu s-a introdus cele 10 tichete de masa pentru care a trebuit sa reintregesc garantia cu cate 100 de lei pe lunile martie,aprilie si mai.Luna trecuta firma sa inchis iar la restituirea garantiei care insumeaza 3240 lei nu mi sa dat dobanda aferenta asa cum prevede legea.As vrea sa stiu cum se calculeaza dobanda la garantia pe care am depus-o si ce as putea face in cazul in care nu mi se va acorda si dobanda din punct de vedere legal?