avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate mjbrutus

Activitate mjbrutus

In contract nu este stipulata nicio conditie de reziliere. Cum am spus este un contract de mana mai mult. In contract la datele lui este trecut numai numele nu si datele din buletin, in schimb la mine este trecut si numele dar si datele din buletin.
Buna ziua. Am facut un contract de inchiriere pe 6 luni. Contractul a fost facut in 2 exemplare.(eu sunt chiriasul). Am platit prima luna si o garantie(egala cu valoarea unei luni). Contractul este unul de mana ca sa zic asa. Propietarul nu si-a trecut datele din buletin eu vazand acest lucru ulterior din pacate. Intrebarea mea este pot sa plec inainte de cele 6 luni? Poate propietarul sa ma oblige sa platesc toate cele 6 luni? Eu doresc sa achit intretinerea care imi revine mie + factura curent aferenta. Cu propietarul nu doresc sa ma cert ca nu din cauza lui vreau sa ma mut. Numai ca ma gandesc ca o sa vrea sa ma oblige sa stau sau sa achit toate cele 6 luni. Doresc sa ma mut din cauza vecinilor care asculta manele noaptea si nu ma pot odihni. Am incercat si cu vecinii sa ii fac sa dea muzica mai incet noaptea dar nu am cu cine sa vorbesc. Multumesc. Astept un sfat.
Buna ziua. Doresc sa-mi dau demisia de la actualul loc de munca. Trebuie sa primesc sau sa cer sa primesc dupa incetarea c.i.m. vreun act ce imi va fi necesar la un viitor job?
Va salut. Sunt proaspat angajat nu am mai avut vreun job pana acum si am o nedumerire legata de salariu. Lucrez part time (4h) si am 425 brut ( adica jumatate din minimul pe economie). Daca angajatorul imi da bonuri de masa (cate 1 pentru fiecare zi lucrata) , in salariul final se includ si bonurile de masa? Adica daca valoarea netului la 425 brut ar fi 338, eu in mana as lua 338+bonuri sau bonurile+restul pana la 338? Sper ca ati inteles intrebarea. Va multumesc.