avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate Eduardedd

Activitate Eduardedd

Multumesc frumos! Ideea era ca locul de parcare este platit pana la sfarsitul anului, aici nu mi se pare normal. ok, sa-l dea altui cetatean, dar la finalul anului.
Buna ziua! Am in proprietate un apartament si o casa, in apartament am locuit pana sa-mi cumpar casa si detin un loc de parcare in fata blocului, in baza unei autorizatii de la primarie. Mutandu-ma la casa, mi-am schimbat si domiciliul pe adresa respectiva, iar in urma cu cateva zile am primit de la primarie o instiintare cu privire la niste nereguli referitoare la autorizatia de parcare. Este vorba de faptul ca nu mai am domiciliul pe apartament si ca locul de parcare l-a cerut un alt vecin si ca s-a dat. Mi se pare inadmisibil asa ceva, din moment ce folosesc acel loc de parcare si l-am platit, iar de la serviciul parcari imi spune ca trebuie sa am domiciliul pe apartament ca sa am loc de parcare acolo. Am incercat sa trimit o ruda care locuieste in acel apartament si are domiciliul pe acel apartament, casa preia locul de parcare pe numele sau si i s-a spus ca nu se poate pentru ca este facuta cerere pe acel loc.
Cum se poate asa ceva, ca cei de la serviciul parcari sa ofere un loc de parcare platit, catre un alt cetatean? Ce pot face in situatia aceasta, pentru a pastra locul de parcare?
Multumesc frumos!
Buna ziua, in urmca cu cateva luni mi-a fost sparta masina si mi-au fost furate din ea 3 telefoane si o suma de bani (destul de mare)+ tichete de masa.
Am sunat la politie, a venit un echipaj de la politie, apoi un echipaj de la criminalistica si au facut poze, dupa care am mers cu ei la sectie sa dau declaratie.
Dupa 2 zile am trimis prin fax facturile de la telefon cu seia IMEI ca sa dovedesc ca erau ale mele si am cerut un numar de inregistrare a plangerii, ca sa nu trebuiasca sa spun de fiecare data poezia...sa spun numarul de dosar si sa stie despre ce este vorba si mi s-a spus ca trebuie trimis la parchet ca sa-l inregistreze si dupa imi va comunica telefonic numarul de dosar. M-am gandit ca nu ar trebui sa dureze foarte mult aceasta procedura si am revenit cu un telefon dupa vreo 2 saptamani si mi-au spus cei de la politie ca se ocupa altcineva de dosar....apoi am sunat aproape in fiecare saptamana si mi se spune ca ba e plecat pe teren cel care se ocupa de dosar, ba ca e la parchet si tot asa. Ce as putea face in situatia asta?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Mostenire
Tatal meu este in viata.
Multumesc frumos, freeelis!
Multumesc frumos!
Buna ziua, sunt tentat sa plec in strainatate pentru a munci prin intermediul diferitelor firme de pe internet, unele cerand comisioane pentru mediere si tot felul de taxe. As fi dispus sa platesc astfel de taxe dar am o retinere. Am nevoie de un sfat. In cazul in care este o teapa, pot recupera banii?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Mostenire
Multumesc frumos! Aceasta succesiune se face cumva la notar sau trebuie sa fie cu hotarare judecatoreasca? :)
Discuție Mostenire
Buna ziua! Am 20 de ani, iar in urma divortului parintilor am crescut impreuna cu mama de la varsta de 1 an, primind pensie alimentara, acum ca sunt major pot primi mostenire de la tata, avand in vedere ca port numele lui?
Care sunt pasii ce trebuie facuti in cazul in care se poate?
Va multumesc!