Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua! Am 20 de ani, iar in urma divortului parintilor am crescut impreuna cu mama de la varsta de 1 an, primind pensie alimentara, acum ca sunt major pot primi mostenire de la tata, avand in vedere ca port numele lui?
Care sunt pasii ce trebuie facuti in cazul in care se poate?
Va multumesc!
Daca tatal dumneavoastra a decedat aveti vocatie la mostenirea acestuia ... se fa pune problema acceptarii in termen a mostenirii acestuia ... iar daca are bunuri se poate deschide succesiunea acestuia (daca cumva nu s-a dezbatut deja).
Multumesc frumos! Aceasta succesiune se face cumva la notar sau trebuie sa fie cu hotarare judecatoreasca? :)
succesiunea se face la notar
Tatal dvs. este in viata sau a decedat?
Tatal meu este in viata.