avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua! Am 20 de ani, iar in urma divortului parintilor am crescut impreuna cu mama de la varsta de 1 an, primind pensie alimentara, acum ca sunt major pot primi mostenire de la tata, avand in vedere ca port numele lui?
Care sunt pasii ce trebuie facuti in cazul in care se poate?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:55, 11 Ianuarie 2015
Daca tatal dumneavoastra a decedat aveti vocatie la mostenirea acestuia ... se fa pune problema acceptarii in termen a mostenirii acestuia ... iar daca are bunuri se poate deschide succesiunea acestuia (daca cumva nu s-a dezbatut deja).
Multumesc frumos! Aceasta succesiune se face cumva la notar sau trebuie sa fie cu hotarare judecatoreasca? :)
succesiunea se face la notar
Tatal dvs. este in viata sau a decedat?
Tatal meu este in viata.

Alte discuții în legătură

Succesiunea bunurilor dupa moartea unuia dintre parinti 1234566 1234566 buna ziua, am si eu o intrebare tatal meu a decedat pe data de 16-09-2010 acum eu cu mama si fratele meu vrem sa facem succesiunea pe partea tatalui meu dar am ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunica gina taban gina taban Buna ziua,daca eu am renuntat la mostenire dupa tatal meu,nefiind dezbatuta mostenirea dupa bunica,mama lui care a murit inaintea lui,la mostenirea bunicii mai ... (vezi toată discuția)
Mostenirea daca exista testament bla bla bla bla buna ziua as avea o intrebare:bunicul meu a decedat si a lasat prin testament totul bunicii mele.tatal meu la fel e decedat deci unicii mostenitori am fi eu ... (vezi toată discuția)