avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate gabriel_le

Activitate gabriel_le

Mentionez ca NU sunt in cele mai bune relatii cu primarul.


Buna ziua,
Locuiesc in comuna Dascalu Ilfov. De curand au asfaltat strada si au facut santuri pe ambele parti ale carosabilului, dar fara a face si podet in dreptul fiecarei porti.
Primaria refuza sa-mi faca podet in dreptul portii pe unde intru in curte pe motiv ca nu are fonduri. Mi-au sugerat sa scot autorizatie si sa ma apuc sa mi fac eu pe domeniul public. Dar nu cred k pot obtine o autorizatie sa pot construi un podet pe domeniul public, si fara autorizatie nu pot face nimic ca imi vor da amenda. Mentionez ca sunt in cele mai bune relatii cu primarul. Ce pot face in acest caz?
Răspuns la discuția Adjudecare in contul creantei
Pai legea spune : ca NU SUNT BUNURI COMUNE, deci sunt BUNURI PROPRII...
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care inlocuiesc un bun propriu, precum si bunul dobandit in schimbul acestora;

Practic eu am dobantit un imobil in schimbul sumei de bani care trebuia sa mi-o inapoieze...
Suma de bani a fost data inainte de casatorie. Pare foarte simplu. Dar nu inteleg de ce exista persoane de alta parere, adica persoane care spun ca acest imobil este bun propriu.

In urma unor consultatii (pe bani) am primit urmatoarele raspunsuri:
-notarul a spus ca este BUN PROPRIU
-avocat nr.1 a spus ca este BUN COMUN
-avocat nr.2 a spus ca este BUN PROPRIU


Bunurile proprii Art. 340 codul civil
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:

g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care inlocuiesc un bun propriu, precum si bunul dobandit in schimbul acestora;
Răspuns la discuția Adjudecare in contul creantei
Pot dovedi cu contractul de imprumut care a fost facut cand nu eram casatorit. Contractul a fost cu ipoteca pe imobilul care l-am adjudecat ulterior in contul creantei...

Deci cu siguranta este considerat BUN PROPRIU :)
Pur si simplu nu am stiut ca am nevoie de certificatul de nastere al copilului. Trebuia sa-mi schimb CI neaparat pt ca urma sa plec din tara. La utima plecare cei de la Politia de Frontiera mi-au recomandat sa-mi schimb CI pt ca este deteriorat.
Dupa ce am stat la coada mai bine de 2ore si dupa o cearta cu doamna de la ghiseu care insista ca CI este perfect, desi la vama am fost tinut 5mi si am fost nevoit sa prezint permisul de conducere, mi-a cerut certificatul copilului :)))) si atunci am decis sa completez alta cerere fara sa mai trec copilul......aaaaa si am indoit si CI ca sa fie vizibil DETERIORAT nu doar la raze :)
Răspuns la discuția Adjudecare in contul creantei
Mai astept pareri
Răspuns la discuția Adjudecare in contul creantei
Multumesc !
Mai astept raspunsuri :)

Logic ar trebui sa fie bun propriu ... dar in ziua de azi
Buna seara,

Am adjudecat un imobil in contul unei creante. Imprumutul a fost dat cand eram necasatorit. Inaintea termenului de restituire a imprumutului m-am casatorit. Debitorul nu a mai platit si a inceput executarea imobilui care era ipotecat.
Actul de adjudecare a fost facut in timpul casatoriei, bunul fiind adjudecat in baza contractului de imprumut dinaintea casatoriei.

Intrebarea ar fi: acest imobil este bun comun sau bun propriu.

Va multumesc !
Buna seara,

Am fost azi sa-mi schimb cartea de indentitate... am fost surprins sa aflu ca am nevoie de certificatul de nastere al copiilor cu varsta pana in 14ani...

Intrebarea mea este daca stie cineva pentru ce iti cer acest lucru cand vrei sa-ti schimbi cartea de identitate.

Nu am avut certificatul copilului la mine asa ca am fost nevoit sa-i sterg numele dupa cererea care am completat-o. Practic nu am declarat ca am copil minor.

Stie cineva ce urmari poate avea acest lucru?

Va multumesc!
Va multumesc!

dar nu inteleg "cu mentiunea de a indica probele, daca sunt martori cu nume si adresa"
ce probe as putea indica...si ce martori.
-am depus reexaminarea încheierii de respingere.


si in plangere am trecut:

"În drept îmi întemeiez plângerea pe dispozitiile art. 50 alin. 2 din Legea nr. 7 /1996"

este posibil din cauza articolului 50 (trecut de mine in plangere) si 52 (cum apare pe site la judecatorie "Obiectul dosarului: plangere impotriva incheierii carte funciara (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996)"