avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Civil. Plangere incheiere carte funciara.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Civil. Plangere incheiere carte funciara.

Buna ziua,

Am primit o comunicare de la Judecatoria Buftea prin care mi se comunica urmatoarele:

C. Obligatia de a achita taxa de timbru in cuatum de 20 RON.
- asta am inteles.


iar mai jos scrie:

Nota: cu mentiunea de a indica probele, daca sunt martori cu nume si adresa; de a indica temeiul de drept.


Obiectul dosarului: plangere impotriva incheierii carte funciara (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996)
Mai exact, am achizitionat o casa prin act de adjudecare si vreau sa fac intabularea fara a fi nevoit sa achit impozitul pe tranzatie.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca este nevoie sa mai depun la dosar si altceva in afara de taxa de timbru.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:57, 20 Aprilie 2014
Va trebui sa depuneti exact ceea ce vi s-a indicat in adresa, in caz contrar se va anula cererea dvs.

Depuneti taxa de timbru, indicati exact probele pe care va sprijiniti cererea si indicati in scris temeiul de drept al actiunii dvs.
Va multumesc!

dar nu inteleg "cu mentiunea de a indica probele, daca sunt martori cu nume si adresa"
ce probe as putea indica...si ce martori.
-am depus reexaminarea încheierii de respingere.


si in plangere am trecut:

"În drept îmi întemeiez plângerea pe dispozitiile art. 50 alin. 2 din Legea nr. 7 /1996"

este posibil din cauza articolului 50 (trecut de mine in plangere) si 52 (cum apare pe site la judecatorie "Obiectul dosarului: plangere impotriva incheierii carte funciara (Art.52 alin.2 Legea nr.7/1996)"
gabriel_le a scris:

-am depus reexaminarea încheierii de respingere.

Nu se înțelege în ce stadiu este dosarul dvs. Din primul mesaj rezultă că vi s-a pus în vedere să depuneți dovada achitării taxei judiciare de timbru și să indicați probele și temeiul de drept, iar în cel de al doilea mesaj scrieți că cererea a fost anulată și că ați făcut cerere de reexaminare. Precizați cât mai exact care este situația în dosarul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere cf ContSters88252 ContSters88252 la art.50 din legea 7/1996 la : \\"(21) Împotriva încheierii registratorului-şef emise potrivit alin. (2) cei interesaţi sau notarul public pot formula ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva incheierii cf ContSters88252 ContSters88252 BUNA ZIUA printr-o plangere impotriva unei Incheieri de Carte Funciara , daca va fi admisa , pot cere constatarea nulitatii absolute a ... (vezi toată discuția)
Care este calea de atac in cazul in care nu am primit citatie? stefpalade65 stefpalade65 Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti si sa ma sfatuiti ce cale de atac exista in urmatoarea situatie: - am formulat cerere de chemare in judecata cu obiect ... (vezi toată discuția)