avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate Mariancas

Activitate Mariancas

Buna ziua , sunt cercetat in stare de libertate sub control judiciar din 21 noiembrie 2013 , pentru o frauda informatica cu prejudiciul de 5000 de euro, prejudiciul este acoperit de banii care mi i-au luat din casa plus masina , fiind puse sub sechestru asigurator, pana acum nu ne-au trimis in judecata, nici la rechizitoriu macar, ar putea ramane asa dosarul ? sa nu ne mai trimita in judecata? Avocatul meu mi-a zis ca sunt sanse mari sa scap cu suspendare si masina sa o dea inapoi, pentru ca acopera banii luati din casa , prejudiciul .. , este prima fapta .. nu am mai avut nimic antecedente in trecut.
Buna ziua , sunt pus sub control judiciar de 7 luni, nu am voie sa parasesc raza localitatii in care sunt, as dori sa ma angajez cu acte ca sa mi se ridice aceasta restricitie .. am sanse daca ma angajez sa pot iesi din oras? Procurorul de caz a spus acum 2 luni ca nu o sa mai continue cu aceasta restrictie de a nu parasi localitatea,dar nici acum nu s-a adeverit ce a spus..
buna ziua, as dori si eu foarte mult sa aud niste sfaturi in legatura cu sechestrul acesta care il pun procurorii pe orice.sunt acuzat de frauda informatica,mi-au pus sechestru pe masina si o anumita suma de bani , bani care acopera acest prejudiciu,dar masina a fost cumparata cu bani munciti legal si dintr-o masina mai veche vanduta,eu trebuie sa platesc impozit la aceasta masina , de 6 luni o tin la ei si nu fac nimic, mai am sanse sa imi recuperez masina ? am acte doveditoare prin care reiese acea suma de bani care am cumparat masina,ce as putea face?
Răspuns la discuția Control judiciar
Am inteles , va multumesc frumos pentru raspuns, dar acum 1 luna de zile cand am fost la diicot, pentru incadrarea faptelor, procurorul cazului a spus ca asta e ultima luna in care mai prelungeste acest control..sau urmarire penala.. ca nu mai are rost sa prelungeasca, ca ne va chema pentru rechizitoriu, si iar sa prelungit acest control dar nu scrie pana la ce data, scrie doar data in care a prelungit de la ultima ordonanta, dar nu scrie pana cand .. de ce atat de mult dureaza ? e un prejiudiciu mic si banii pe care mi-a pus sechestru acopera prejudiciul , de ce si masina?
buna ziua, as vrea si eu sa stiu ..cat tine un control judiciar? semnez de 5 luni si jumatate, pentru o frauda informatica, am fost pus sub control judiciar inca de la inceput, nu am fost retinut, si am si sechestru pe masina ..bunuri .. cam la cat timp sa ma astept sa dureze acest control judiciar ?