avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate crs297

Activitate crs297

Buna ziua,

urmeaza sa nasc la inceputul lunii august si as dori sa stiu daca esti vreo lege care obliga asociatia de bloc sa monteze o rampa la scara.

Va multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie si fara plata
Multumesc mult!
Răspuns la discuția indemnizatie si fara plata
Ar tb sa nasc in aug.
Din iulie 2016 intru in prenatal. Iulie si septembrie 2015 nu am avut venit (toata luna a fost in fara plata).
Fiindca acum nu mai tb sa fie 12 luni consecutive se incepe cu luna mai (17 zile fara plata), iunie(17 zile fara plata),august (16 zile fara plata), Octombrie (9 zile fara plata), Noiembrie (7 zile fara plata), Decembrie (5 zile fara plata).
Daca nasc in august se ia in calcul si luna iulie cand voi fi in prenatal? Daca da, luna mai nu se mai ia in calcul.

Multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie si fara plata
Buna ziua,
Cu noua ordonanta pot beneficia de indemnizatie daca din cele 12 luni cu venit 5 luni am si zile de fara plata? Conteaza sa fi avut venit in aceste 12 luni si la veniturile respective se face medie?

multumesc
Răspuns la discuția Ajutor material la nastere
In regulamentul intern pe care il avem nu scria nici de cele 16 ore la care gravida are dreptul si totusi se aplica.
Buna ziua,

Am citit in contractul colectiv de munca urmatorul articol:

Art. 51
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:


c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;

Acesta se aplica si in 2016? Si daca da,cum se calculeaza acest salariu mediu sau cum se poate afla?
Buna ziua,

Se mai acorda acest ajutor dupa nastere?
Răspuns la discuția indemnizatie si fara plata
dar cum ati interpreta aceasta viitoare lege (daca trece de camera dep)? Se pot lua in calcul veniturile dinainte de luna septembrie si se ignora lunile fara venit?
Răspuns la discuția indemnizatie si fara plata
Buna ziua,

Cum interpretati urmatoarea parte din ordonanta data pentru indemnizatia mamei in septembrie 2015:

"Mamele vor primi indemnizatie lunara in cuantum de 85% din media veniturior nete realizate ultimele 12 luni din ultimii 2 ani, insa nu mai putin de 85% din salariul minim brut pe tara - eliminandu-se ISR-ul (indicele social de referinta care era in valoare de 50 de lei) din lege;"

Se poate intelege ca se iau veniturile din ultimii 2 ani, nu neaparat consecutive? Si daca eu nasc in august (asa cum e programat) se iau veniturile din septembrie, sau nu neaparat.. ci din ultimii doi ani se aleg 12 luni? Eu am lucrat si in strainatate o buna perioada din acesti ultimi 2 ani, se pot lua in calcul si aceste luni dc contractul meu in afara a inceput in iulie 2014 s-a incheiat in aprilie 2015?

Aici am gasit pasajul citat mai sus:

[ link extern ]

va multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie si fara plata
Va multumesc