Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor material la nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor material la nastere

Buna ziua,

Am citit in contractul colectiv de munca urmatorul articol:

Art. 51
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:

c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;

Acesta se aplica si in 2016? Si daca da,cum se calculeaza acest salariu mediu sau cum se poate afla?
Incepand cu data de 01.01.2011, nu mai exista CCM incheiat la nivel national.

Astfel ca, ajutorul de nastere se acorda numai daca este prevazut in c.i.m., in reg.intern sau in c.c.m. aplicabil angajatorului respectiv.
In regulamentul intern pe care il avem nu scria nici de cele 16 ore la care gravida are dreptul si totusi se aplica.
Nu scria intrucat opera prevederile legislatiei in vigoare.

OUG nr.96/2003
Art. 15
Angajatorii au obligaţia de a acorda salariatelor gravide dispensă pentru consultaţii prenatale în limita a maximum 16 ore pe lună, în condiţiile prevăzute la art. 2 lit. f), în cazul în care investigaţiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fără diminuarea drepturilor salariale.

Art. 27
(1)Încălcarea următoarelor dispoziţii constituie contravenţie şi se sancţionează astfel:
.....
b)încălcarea dispoziţiilor prevăzute la art. 9, 10, 11, art. 12 alin. (3), art. 13, 14, 15, 19, art. 20 alin. (2) şi (4), art. 21 alin. (1) şi (2), cu amendă de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei.

(2)Constatarea contravenţiilor şi aplicarea amenzilor contravenţionale corespunzătoare se fac de către:
....
c)personalul împuternicit din cadrul direcţiilor de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti, conform legislaţiei sanitare în vigoare, pentru contravenţiile la dispoziţiile prevăzute la art. 4, 5, 10, art. 12 alin. (1) şi (2), art. 14, 15, art. 17 alin. (2) şi art. 19 alin. (2).
....