Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reducerea programului de lucru la gravide
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reducerea programului de lucru la gravide

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 10 saptamani si am primit recomandare de la medical de familie si de la specialist de reducere a programului de lucru de la 8 ore la 6 ore.
Mi-am instiintat angajatorul in scris despre acest lucru si am atatat copie dupa actele primite de la medic. In ce sens ma poate afecta daca angajatorul refuza sa-mi semneze instiintarea?
1. Art. 13 din OUG 93/2010:
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.

2. Art. 27 din OUG 96/2003
(1)Încălcarea următoarelor dispoziţii constituie contravenţie şi se sancţionează astfel:
....
b)încălcarea dispoziţiilor prevăzute la art. 9, 10, 11, art. 12 alin. (3), art. 13, 14, 15, 19, art. 20 alin. (2) şi (4), art. 21 alin. (1) şi (2), cu amendă de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei.
(2)Constatarea contravenţiilor şi aplicarea amenzilor contravenţionale corespunzătoare se fac de către:
a)inspectorii de muncă din cadrul inspectoratelor teritoriale de muncă pe a căror rază teritorială se află sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului şi, respectiv, de către personalul împuternicit al Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, pentru contravenţiile la dispoziţiile prevăzute la art. 6, art. 7 alin. (1), art. 8, 9, art. 12 alin. (3), art. 13, art. 17 alin. (1), art. 18, art. 19 alin. (1) şi (4), art. 20 alin. (2) şi (4), art. 21 alin. (1) şi (2) şi art. 26 alin. (1);

3. In speta, refuzul angajatorului de a aproba reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, poate fi sesizat ITM-ului.
Va multumesc!