Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate rampa scara de bloc
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

rampa scara de bloc

Buna ziua,

urmeaza sa nasc la inceputul lunii august si as dori sa stiu daca esti vreo lege care obliga asociatia de bloc sa monteze o rampa la scara.

Va multumesc
Doar autoritatile si institutiile publice au obligatia sa monteze rampe de acces pentru persoanele cu dizabilitati.

Persoanele care nasc nu sunt considerate persoane cu handicap.
Daca se impune, la solicitarea locatarilor, asociatia de proprietari poate obtinere aprobarea adunarii generale pentru construirea unei rampe de acces la scara de acces in bloc, utila pentru persoanele cu dizabilitati care utilizeaza carucioare, in conditiile in care locatia mai este prevazuta si cu lift de persoane.