avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate TinnedKitten

Activitate TinnedKitten

Buna seara. Am platit taxa de peaj pentru Fetesti prin sms si din neatentie am introdus numarul de inmatriculare gresit. Am facut cerere la CNADNR prin care am solicitat modificarea numarului in baza lor de date. Mi-au raspuns ca nu pot face aceasta modificare, intrucat in acea perioada a trecut si vehiculul cu nr-ul de inmatriculare pe care l-am introdus eu. Cu siguranta mi se va emite o amenda, dar intrebarea este: daca eu platesc amenda, nu este normal sa mi se restituie banii de taxa? Consider ca nerestituirea taxei se incadreaza la insusirea de foloase necuvenite, dar am rugamintea sa-mi confirmati/infirmati si dvs acest lucru deoarece nu sunt in domeniu. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pokemon Go, produse personalizate
Multumesc pentru raspuns, dar ma refer la personalizarea si comercializarea unor obiecte precum tricouri, sepci, pixuri etc. In acest moment, exista companii care fac acest lucru, dar nu as vrea ca in final sa am conflicte legale cu compania care a creat Pokemon.
Avand in vedere toata nebunia creata in jurul subiectului Pokemon Go, am o nelamurire: este corecta dpdv legal comercializarea produselor personalizate cu elemente grafice din gama Pokemon Go? Mi se pare o oportunitate mare, dar nu as vrea sa intru in conflict legal cu cei de la Nintendo.
Răspuns la discuția Caine fara microcip
Nu as vrea ca dorinta mea de a-i face un bine cainelui sa se transforme intr-un conflict legal. Cainele se afla intr-o stare rea in momentul in care l-am gasit si am fost sfatuit sa fac reclamatie la protectia animalelor, dar nu stiu daca rezolv mare lucru.
L-as ingriji cu cel mai mare drag daca as fi sigur ca peste ceva timp nu mi-l poate lua inapoi vechiul proprietar.
Buna seara,

Este mai neobisnuit subiectul, dar sper sa gasesc raspunsul aici. In urma cu aprox. o saptamana am gasit un caine de rasa pe strada. Am pus afise in zona, dar catelul nu a fost revendicat. Am fost cu el la veterinar si nu are implantat microcip. Stiu ca in martie s-a dat legea conform careia este obligatoriu ca animalele de companie sa aiba un astfel de microcip.
Am discutat cu mai multi medici veterinari si in eventualitatea in care acest caine ar fi avut stapan, implicit carnet de sanatate, in momentul implantarii carnetul se anuleaza si se face unul nou.
Intrebarea mea este: am dreptul sa-i implantez cip si sa devin stapanul lui?
Răspuns la discuția Cauciuc taiat
trandafir2 a scris:

Daca aveti casco, vi se deconteaza vandalizarea autoturismului, daca nu ... depuneti plangere la politie si daca nu este gasit faptasul, veti ramane pagubit si atat.


Din cate stiu, casco nu deconteaza actiunile de vandalism. Ar fi excelent daca le-ar deconta.
Răspuns la discuția Cauciuc taiat
Situatia sta in felul urmator : nu sunt in relatii amicale cu fostul proprietar al locului de parcare, dar inca nu m-am trezit cu cauciucuri taiate pentru ca masina nu a ajuns deocamdata la mine. Imi doream sa stiu cum se procedeaza in cazul unui act de vandalism. Se poate face plangere si fara sa am dovezi incriminatoare? Se rezolva cazurile in care doar banuim pe cineva sau sunt lasate in voia sortii din lipsa de dovezi? Ma intereseaza acest aspect pentru a ma lamuri daca este cazul sa investesc intr-o camera video pentru masina sau alte dispozitive. Prefer sa fiu precaut decat sa-mi para rau mai tarziu.
Discuție Cauciuc taiat
Buna ziua. Ce se intampla in cazul in care imi sunt cauciucurile taiate (masina fiind pe locul meu de parcare), dar nu am inregistrare video sau fotografii care sa surprinda faptasul?
My bad. Am uitat acest aspect.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Asa ma gandeam si eu ca e logic, dar voiam sa fiu sigura in cazul unei contraziceri. Cat despre tanc, am sa ma uit pe mercador sa vad daca pot face rost de unul :D