avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate gr04wst

Activitate gr04wst

Dupa 60 de ani de locuit la aceeasi adresa,ne-am trezit in situatia creeata de nepotii unui proprietar ,de a solicita drept de trecere de servitute pe un drum de iesire la drumul principal.Aceasta situatie a aparut in momentul cand am vrut sa tragem gaze si acesti indivizi nu au vrut -din invidie sau rautate-sa ne dea acceptul (cerut de firma de gaze) ptr. lucrarea de bransare.In procesul deschis , am putea cere drept de servitute ptr. lucrari de utilitati pe langa dreptul de trecere ? Din discutia cu avocatul a reesit ca trebuie deschisa actiune separata,cu alti bani ,martori, timp timp pierdut etc. Ce ma sfatuiti sa fac ? Multumesc ptr. sfaturi.
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema :Am un proces prin care solicit trecere de servitute prin uzucapiune( 50 ani ),pe o fundatura de 150 m.p. cu 3 proprietari si 3 aserviti,ptr. obtinerea aprobarii bransamentului la gaze.Cum platesc taxa judiciara,pe toata suprafata sau numai pe cota parte care-mi revine ? Care este procentul din valoarea terenului care se aplica in acest caz ? Daca am un certificat de handicap accentut grad 2, beneficiez de o reducere ? Va multumesc ptr. raspuns.
Unchiul meu a fost operat de cancer la colon,si s-a efectuat anus contra naturii. Este pensionar cu vechime de 45 ani,cu o pensie de 900 lei. Se incadreaza la calcularea unei pensii de invaliditate sau la un ajutor tinand cont de gravitatea bolii ?
Parintii mei au cumparat in anul 1960 un corp de casa, si ptr. ca nu aveau acces direct la strada principala si-au facut o iesire pe o fundatura (cu acordul verbal al vecinilor).Aceasta fundatura nu are un nume, si numerele caselor sunt in continuarea str. principale de la A la G.De atunci adresa lor in buletin este la 33G,pe aceasta adresa platesc impozite,toate utilitatile, telefoane ,voteaza, etc.De curand ,cand au vrut sa se racordeze la reteaua de gaze,unul din vecini a venit cu niste documente din care reiese ca aceasta fundatura este domeniu privat, si nu da acordul firmei de gaze sa execute bransamente.Mai mult, ameninta 3 familii,ca le va interzice accesul pe fundatura,si firesc accesul la strada principala.Ce se poate face in acest caz ? Se poate invoca in instanta drept de servitute prin uzucapiune ?
Locuiesc intr-un bloc care are montat Gcal. la scara,toate apartamentele au apometre,nu sunt montate repartitoare pe calorifere si avem asociatie de proprietari pe scara,cu administrator si femeie de seviciu.Daca plec din tara in perioada Dec. 2007-Martie.2008,care vor fi sumele pe care trebuie sa le platesc catre Asociatia de Proprietari?:-/
Multumesc Foarte Mult!