avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate lepadatunelu

Activitate lepadatunelu

buna ziua, am castigat divottul cu fosta sotie si am baiatul de 11 ani ca mia fost dat mie, in crestere si educare si traiesc in romania, fosta sotie munceste in anglia si are un salariu lunar de 1500 lire cu trebuie sa procedez ca sa plateasca pensie alimentara dupa salariul pe care il castiga si ce sanse am de castig,. va multumesc
va multumesc mult
buna . va rog sa ma ajutati privind redobandirea permisului de conducere, azi am primit condamnarea de un an cu suspendare privind conducerea unui autovehicul pe drumurile publice sub influienta alcoolului, Solutia pe scurt: În baza art. 386 C. pr. pen. schimbă încadrarea juridică a infracţiunii deduse judecăţii privind pe inculpatul ......................, din infracţiunea de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o îmbibaţie alcoolică mai mare de 0,80 g/l, prevăzută de art. 87 alin. 1 din OUG nr. 195/2002, aprobată prin Legea nr. 49/2006 în infracţiunea de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, prev. de art. 336 alin. 1 C.pen. cu aplicarea art. 5 C. pen. şi art. 396 alin. 10 C. pr. pen. ?n temeiul art. 336 alin.1 C.pen. cu aplicarea art. 396 alin.10 C.pr.pen., condamnă pe inculpatul ..............., la o pedeapsă de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub inf
........... .........................., la o pedeapsă de 1 an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. În baza art. 12 din Legea 187/2012, art. 5 C. pen., art. 65 şi art. 66 alin. 1 lit. a şi b C. pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară pe o durată de 3 ani, ce va fi executată de la rămânerea definitivă a prezentei sentinţe, şi pedeapsa accesorie, pe durata executării pedepsei principale cu închisoarea. În temeiul art. 81 C. pen. (1969) cu aplicarea art. 5 alin.1 C.pen., dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 3 ani, stabilit în condiţiile art. 82 alin. 1 C. pen. (1969). În temeiul art. 359 C. pr. pen. (1969), atrage atenţia inculpatului asupr intrebarea este dupa cat timp mai pot sa dau de permis, dupa un an sau dupe 3 ani? va multumesc
va multumesc am sa tin cont si nu o sa se mai intample o zi buna va doresc
buna ziua, Pe data de 29.08. 2013 am facut accident cu autovehicolul fara vatamari doar eu am avut 3 coaste rupte. am chemat 112 si m-au dus la spital unde mi s-a reecoltat si probe biologice in care am avut 1.75 gl la 1.30 gl in descrestere, am aavut primul proces an care am recunoscut ca am consumat alcool si la politie la fel am recunoscut. domnul procuror sau presedinte nu stiu cum se numeste ca nu am mai avut de aface cu justitia pana la momentul asta , a cerut istantei din art.87 aln. 1si 2. din noul cod penal rutier in care scrie ca asemenea infractiune se pedepseste de la unu la 5 ani, dar eu am savarsit infractiunea inainte de a intra in vigoare noul cod rutiet . intrebarea este; sant pasibil de a primi pedeapsa cu executare? pronuntarea este pe 05.05.2014 si ce trebuie sa fac daca i-mi da cu executare. Va multumesc.
Discuție Agresiune
buna, am fost batut de cateva persoane, am fost la medicul legist si am primit 7 zile de ingrijiri medicale. in certificat sint mentionati si 3 dinti din fata care trebuie sai scot ca nu pot sa mai fac nimic cu ei. intrebarea este, cum procedez sa-i adaug la certificatul medico legal si daca mai primesc zile de ingrijiri medical ? Va multumesc.