Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere minor in functie de venitul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere minor in functie de venitul realizat in strainatate

buna ziua, am castigat divottul cu fosta sotie si am baiatul de 11 ani ca mia fost dat mie, in crestere si educare si traiesc in romania, fosta sotie munceste in anglia si are un salariu lunar de 1500 lire cu trebuie sa procedez ca sa plateasca pensie alimentara dupa salariul pe care il castiga si ce sanse am de castig,. va multumesc
Art. 531din Noul Cod Civil prevede:

Modificarea şi încetarea pensiei de întreţinere

(1) Dacă se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care prestează întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei.

Deci,daca primeati o pensie mai mica,va puteti prezenta la instanta de tutela solicitand majorarea pensiei de intretinere a minorului,in functie de veniturile dovedite ale mamei.