avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna.
cine ma poate ajuta cu niste sfaturi in legaura cu pensia alimentara ce trebuie sa o plateasca fostul sot?
sant divortata am 2 copii iar tatal plateste doar 2 mil pens alimentara.nu pot sa dovedesc ca castiga mai mult deoarece s-a castorit cu alta si nu are nimic pe numele lui.dar circula intr-o masina extrem de scumpa?tine contabilitate la mai multe firme are bani?ce mai?iar eu ma necajesc cu copii ?scola?gradi?doctori etc si in plus m-a dat in judecata ca nu grijesc de copii.
Cel mai recent răspuns: ContSters72844 , utilizator 20:25, 22 August 2012
Puteti face o cerere de chemare in judecata prin care sa solicitati instantei sa verifice situatia veniturilor actuale ale sotului pentru marirea pensiei de intretinere.. In functie de veniturile declarate, aveti dreptul la o treime pentru 2 copii din venitul lunar conform art. 529 Cod Civil insa cuantumul intretinerii lunare nu poate depasi jumatate din venitul net lunar al celui obligat, asa cum prevede alin. (3) al aceluiasi articol. Va puteti intemeia cererea pe baza art. 531 Cod civil care prevede modificarea si incetarea pensiei de intretinere care dispune ca "daca se iveste o schimbare in ceea ce priveste mijloacele celui care presteaza intretinerea si nevoia celui care o primeste (aici veti descrie in fapt imbunatatirea situatiei financiare a sotului instanta urmand sa verifice concret acest lucru prin solicitarea dovezilor tuturor veniturilor), instanta de tutela, potrivit imprejurarilor, poate mari sau micsora pensia de intretinere sau poate hotari incetarea platii ei." La randul dvs, pentru a va sustine cererea puteti depune ca proba la dosar dovada veniturilor dvs, pentru a arata ca nu faceti fata cheltuielilor de crestere si educare a celor 2 copii. Va doresc succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentară goodrige goodrige Bună ziua, Plătesc pensie alimentară 20% din venit. Întrebare: Există posibilitatea ca aceasta să scadă dacă am un copil dintr-o nouă ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei alimentare paisadrian paisadrian am doi copii dati spre intretinere fostei sotii si s-a stabilit la divort o pensie alimentara de 560 de lei dupa venitul de la fostul loc de munca.Intre timp ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie alimentara cristinacrs cristinacrs Buna ziua, I am deschis proces fostului sot pt majorarea pensiei alimentare la 4 ani de la stabilirea divortului si a pensiei alimentare la momentul ... (vezi toată discuția)