Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalcularea pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalcularea pensiei alimentare

am doi copii dati spre intretinere fostei sotii si s-a stabilit la divort o pensie alimentara de 560 de lei dupa venitul de la fostul loc de munca.Intre timp am intrat in pensie de invaliditate grad 3 si am un venit de 913 lei.Unde trebuie sa ma adresez pentru recalcurarea pensiei alimentare si daca puteti sa-mi dati un model pentru respectiva cerere.
Formulati cerere de micsorare a pensiei, conform art. Art. 531. - (1) Cod Civil.
"Dacă se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care prestează întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei."
Cererea se adreseaza instantei care a solutionat divortul si a stabilit initial pensia de intretinere, la care atasati decizia de pensionare.
Faceti referire la acelasi numar de dosar.
Nu exista taxa de timbru.