avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate yanachis

Activitate yanachis

Revin la subiectul initial! Dupa depunerea demisiei in data de 14.04.2014, in data de 25.04.2014, primesc adresa scrisa, prin care, in data de 05.05.2014 , sunt chemat la comisia de disciplina. M-am prezentat, am relatat motivele pt care nu am mai efectuat preavizul, jignirile, ofensele cat si martorii discutiilor tendentioase. Am solicitat Comisiei de disciplina sa ceara lamuriri scrise martorilor. La sfarsitul sedintei de cercetare, angajatorul nu a incheiat p.v de sedinta, pe care trebuia sa-l semnez si eu. In data de 07.05.2014, primesc decizie de desfacere a contractului de munca cu data de 15.04.2014, la demisie prin intelegere amiabila intre parti. Este legal tot acest circ? Daca mi-au incheiat cu 15.04, acceptand demisia, cum sunt convocat pe 05.05 la Comisia de disciplina si cum imi comunici Decizia ? Ce-i de facut in acest caz, pt ca eu consider abuz de functie si bataie de joc......
Prietenul meu, detine un fast-food mobil, cu care se deplaseaza la diverse evenimente. M-am hotarat, in timpul liber, sa merg sa-l ajut, fara absolut niciun fel de pretentie financiara. Pt. ca el sa nu aiba probleme trebuie incheiata o conventie, un contract?
Multumesc foarte mult!
Doream un raspuns obictiv. Daca lucrezi 17 ani pe perioada nedeterminata, inchei contractul la demisie , desi se desface disciplinar, apoi lucrezi pe perioada determinata o perioada, beneficiezi de somaj?
Daca am fost angajat din 1997 pe perioada nedeterminata pana in martie 2014 si apoi pe perioada determinata pana in prezent, avand un stagiu de cotizare mai mare de 12 luni fara intrerupere si un venit net lunar de aprox. 2300 lei, pot beneficia de ajutor de somaj? Daca da, care ar fi cuantumul lunar al acestuia?
Va rog sa-mi spuneti daca, unei persoane i se aduc injurii la locul de munca, cu martori, aceasta poate depune plangere penala? Va multumesc!
Personal contractual!
Multumesc foarte mult pt raspuns! In speta, angajatorul este institutie publica, finantata integral de la bugetul local. In acest caz, conf. art.253(1),mai pot cere despagubiri fara sa ma adresez in prealabil instantelor judecatoresti? Legislatia in vigoare permite acest lucru?
Buna ziua! Sunt Dir.ec in cadrul unei institutii publice. Directorul general a incercat in nenumarate randuri sa-mi "forteze mana" cum s-ar spune , sa semnezanumite documente. Am refuzat, am fost amenintat, am fost injurat! Nu am mai suportat situatia si mi-am dat demisia. In contextul in care, comportamentul Dir. gen. a frizat orice limita a bunului simt, am considerat ca nu mai pot efectua, din p.d.v moral, preavizul de 45 de zile.Oare legislatia in vigoare , te obliga sa suporti mojiciile unora, intro institutie a statului inca 45 de zile?