avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate cata8791

Activitate cata8791

Buna ziua,
Este legala oferirea catre angajatii unei firme partenere a unor bonificari sub forma de bonuri de combustibil, bonuri cadou, etc., pe baza de proces verbal de primire predare, dar care sunt oferite fara stiinta administratorului firmei?
Pe procesul verbal este trecut numele firmei si stampila firmei primitoare dar bonurile le iau angajatii care semneaza pentru primire si care dau anumite comenzi catre firma ce ofera aceste bonificatii.
Trebuie impozitate aceste venituri de catre organele fiscale?
Ce sanctiuni pot primi administratorii firmelor primitoare daca nu platesc impozitul pe respectivele venituri?
Multumesc.
Buna seara,
Am primit de la judecatorie comunicarea hotararii civile intr-un dosar pentru retinerea permisului pentru viteza, plangerea a fost respinsa nu doresc sa fac recurs.
Doresc sa-mi depun permisul pentru suspendare, la politie mi-au spus ca trebuie o stampila pe comunicare, aceasta stampila se pune dupa ce trec cele 30 de zile de la comunicare sau se poate pune imediat?
intreb deoarece judecatoria este in alt oras si nu doresc sa fac drumul degeaba pana acolo.
Multumesc.
Răspuns la discuția Contestare proces verbal viteza
Multumesc pentru raspuns, mai am o intrebare, eu oricum voi contesta deoarece am o perioda dificila urmatoarea luna si am nevoie de permis si asa mai castig putin timp, daca fac contestatie si apoi o retrag intr-o perioada in care urmeaza sa imi iau concediu se considera inceputul pedepsei data cand eu imi retrag plangerea sau se asteapta un raspuns de la judecatorie?
Răspuns la discuția Contestare proces verbal viteza
cyan a scris:

Va pierdeti timpul contestand procesul verbal iar daca veti depune la randul dvs. o sesizare impotriva agentilor de politie nu veti obtine nimic.

Daca sinteti constient ca ati incalcat regulile de circulatie atunci asumati-va raspunderea, platiti amenda si puteti obtine reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile promovand testul 13/15.

Ca vreti sa va \"razbunati\" pe agentii care v-au amendat dovedeste ca nu constientizati ce se putea intampla la 106 km/h in localitate daca un pieton traversa drumul pe o trecere de pietoni in conditiile in care ploua iar vizibilitatea era in mod sigur redusa. Sa fiti multumit ca ati scapat doar cu suspendarea permisului si cu o amenda.
Politistii au rolul lor de a preveni producerea de evenimente nedorite iar daca o fac \"culcati pe bancheta\" inseamna ca pot preveni accidentele din orice pozitie!:)

Ati mentionat la obiectiuni ca nu sunteti \"de acord\", de acord cu ce, cu viteza sau ca ploua?


Eu mi-am recunoscut vina si imi voi plati amenda dar voi contesta deoarece nu mi-se pare normal sa nu respecti o procedura de lucru, trebuie sa imi ceri si actele masini daca masina era furata sau nu aveam itp, asigurare sau rovigneta, atat timp cat esti platit din contributia mea la bugetul de stat trebuie sa imi arati respect si trebuie sa fi un exemplu pentru mine nu sa ma depasesti pe linie continua si pentru informatia dumneavoastra nu erau trecerii de pietoni in catunul respectiv, ploua si nu era nimeni pe strada.
Practic in minunata noastra tara daca vei respecta legile de circulatie nu te mai poti incadra la un program normal de 8 ore in care sa parcurgi 500 de km cat am facut eu in acea zi fara sa mai pui la socoteal si pauza de masa si intalnirei cu clientii.

Da vreau sa ma "razbun" pe agentii de circulatie de ce eu sa raman fara permis si ei care la randul lor nu respecta regulile sa nu pateasca nimic, unde este dreptatea?


loko a scris:n
nIntr-o societate ideala nu am avea nevoie de politisti daca persoanele care gandesc ca dvs ar intelege la ce sunt buni politistii. Este mult mai usor sa minti si sa furi si de multe ori legea este imposibil de aplicat la astfel de personaje. Cu timpul si politia , vazand ineficienta legilor aplicate corect si cu bun simt, incep sa le calce putin cate putin.nPolitistii corecti ar trebui aparati si promovati dar masurile luate in intreaga societate ar trebui sa aiba logica si sa ne civilizam toti. Intr-o societate cu nivel de civilizatie 0 nu se mai poate aplica legea.nCand dvs ganditi cum ganditi, nu puteti cere dreptate.n
nn

Politistii corecti respecta regulile de circulatie, nu te depasesc pe linie continua.
Politistii corecti au obligatia sa iti ceara si actele masinii, masina putea sa fie furata, sa nu aiba asigurare, itp, rovigneta, cand m-au oprit s-au bucurat parca venise Mos Craciun.
nBanuiesc ca dumneavoastra respectati 100% legea, nu?
Este de bun simt zic eu atat timp cat eu voi ramane fara permis 30 de zile sa ramana si politistul care m-a depasit pe linie continua fara permis 30 de zile.
Dar legile se aplica doar celor care sunt panditi nu si celor care ar trebui sa fie un exemplu pentru societate.

Răspuns la discuția Contestare proces verbal viteza
ynocentta a scris:

Aspectul ca ploua si judetul respectiv era in cod galben de precipitatii.,in raport de certitudinea ca va deplasati cu viteza de 108 km/h in localitate ,nu constituie temei legal care sa il invocati pentru solicitarea anularii PV
Tocmai conditiile meteo si carosabilul umed va obligau sa va deplasati cu respectarea vitezei legale in localitate




In primul rand va multumesc pentru raspunsuri.
Stiu ca trebuia sa ma deplasez cu viteza legala, am gresit si probabil voi plati dar as dori sa se intample si in acest fel cu politisti care nu isi fac treaba cum trebuie, in primul rand masina statea la panda cu politistii culcati pe banchete pentru a parea ca este goala, in 50 de metri m-am pomenit cu un agent sarind in fata masini, nu mi s-au cerut actele masinii decat CI si permis, ca sa nu mai mentionez si faptul ca doreau sa semnez si dovada ca mi s-a retinut permisul desi acest camp nu este trecut pe acea hartie. Dar astea sunt lucruri minore din partea lor, culmea ironiei este faptul ca la intoarcere mergand pe acelasi drum m-am intalnit cu aceiasi masina de politie de data aceasta cu un singur agent, mergea in spatele meu, am setat pilotul automat pe 50 de km/h si ce credeti,melteanul nu poate merge la aceasta viteza si ma depaseste bineanteles pe linie continua, fara girofar fara nimic, am apucat sa il filmez dar din cauza telefonului care nu a focusat cum trebuie imaginea este blurata si nu se vede numarul de la masina iar eu nu am avut curajul de a-l urmari sa prind o imagine mai buna, oricum acest filmulet este nul in instanta. Saptamana viitoare dupa intoarcerea de la tribunal voi face o vizita si superiorului lui pentru a ii arata acest filmulet si a face o plangere pentru comportament inadecvat.
Greseala este a mea voi plati dar ma doare ca ei nu vor plati la fel pentru greselile lor.
Buna seara,
In cursul zilei de azi am fost inregistrat de radarul politiei(Logan vechi) cu viteza de 106km/h in localitate (exista dovada video) , am primit amenda si suspendarea permisului de conducere, am semnat procesul verbal cu mentiunea ca nu sunt de acord.
Am citit o serie de motive pentru care pot motiva in instanta contestarea procesului verbal, motivul pe care voi merge va fi contestarea pe baza conditiilor meteo, ploua si judetul respectiv era in cod galben de precipitatii.
Va rog sa va spuneti parerea daca acest motiv este intemeiat si daca exista sanse de anulare ale procesului verbal.
Marturisesc ca aveam viteza, voi plati amenda luni la prima ora, tot ce vreau este sa scap de suspendarea de permis am mare nevoie de el lucrand in vanzari.
Multumesc.