avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate Flo123

Activitate Flo123

Răspuns la discuția Casa donata la minori
Multumesc.
Răspuns la discuția Casa donata la minori
Poate nu am fost eu destul de explicit.
Bunica din partea mamei vrea sa doneze un imobil nepotului minor in varsta de 12 ani. Se poate acest lucru?
Răspuns la discuția Casa donata la minori
Nu inteleg ce inseamna asta.
Detaliati va rog.
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca se poate dona un imobil unui copil de 12 ani si daca nu, de la ce varsta poate fi trecut imobilul pe copil.
Răspuns la discuția Bancile sunt CAMATARI LEGALI?
Multumesc. Dar oare am vreo sansa sau cheltui bani degeaba?
Am luat un credit de la o banca de 10000 ron in 2006 pe o perioada de 10 ani. Am platit vreo trei ani jumate si apoi am avut ceva probleme financiare, neavand posibilitatea platii in continuare a ratei. Dupa cateva luni am fost contactat de un reprezentant al bancii si am convenit plata unor sume mai mici. Dupa vreo patru ani si ceva am intrebat care este soldul contului si am constatat ca soldul era cel care a fost in momentul in care am platit rata conform graficului. Deci ce am platit dupa intelegerea cu reprezentantul banci nu se releva nicaieri. Am incetet platile catre banca si acum sunt executat silit pentru suma de 14500 ron.
Cum se poate sa platesti patru ani si apoi sa trebuiasca sa platesc cu 50% mai mult decat am luat?
Pot face ceva in privinta asta?
Bancile sunt niste CAMATARI LEGALI?
Răspuns la discuția Custodie si pensie alimentara
Multumesc pt raspunsuri.
Răspuns la discuția Custodie si pensie alimentara
Deci daca fosta sotie nu vrea sa vina in fata mediatorului (ea fiind in spania, cum am precizat) atunci ramane doar posibilitatea actionarii in instanta?
Sau nu rezolv nimic nici cu actionarea ei in instanta pt ca ea nu se va prezenta?
Răspuns la discuția Custodie si pensie alimentara
Nu se poate rezolva aceasta problema mai usor?
Eventual prin mediator, sau o singura infatisare la tribunal?
Răspuns la discuția Custodie si pensie alimentara
Multumesc de ajutor.
Unde trebuie sa depun acea cerere?
Trebuie sa apelez la un avocat?
Are importanta daca mama fetitei nu vine la tribunal?
Nu ma intereseaza sa plateasca ea pensie alimentara, ma intereseaza doar sa nu mi se mai opreasca mie din salar.
Daca stiti cumva cat m-ar costa o astfel de actiune(financiar), v-as fi recunoscator.