avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie si pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie si pensie alimentara

Divortat, sentinta definitiva si irevocabila, fetita a ramas la mama, eu platesc pensie alimentara. Dupa un an, fetita s-a mutat la mine, mama ei a plecat in Spania. Mie mi se retine in continuare pensie alimentara.
Ce pot face sa nu mi se mai retina pensia, si eventual sa obtin custodia fetitei?
Cel mai recent răspuns: Flo123 , utilizator 08:45, 2 Mai 2014
Formulati cerere de chemare in judecata impotriva fostei sotii cu obiectul: exercitare autoritate parinteasca asupra fetitei, in comun sau exclusiv in favoarea dvoastra. De asemenea, solicitati stabilirea domiciliului minorei la domiciliul dvoastra si stabilirea platii pensiei alimentare in sarcina fostei sotii.
In acest mod, d.p.d.v. juridic copilul va ramane alaturi de dvoastra, iar pensie alimentara va plati mama.
Este recomandat sa formulati si ordonanta presedintiala avand ca obiect: stabilire domiciliu minora si pensie de intretinere, intrucat se judeca de urgenta pana cand veti obtine o hotarare in dosarul privind exercitarea autoritatii parintesti.
Multumesc de ajutor.
Unde trebuie sa depun acea cerere?
Trebuie sa apelez la un avocat?
Are importanta daca mama fetitei nu vine la tribunal?
Nu ma intereseaza sa plateasca ea pensie alimentara, ma intereseaza doar sa nu mi se mai opreasca mie din salar.
Daca stiti cumva cat m-ar costa o astfel de actiune(financiar), v-as fi recunoscator.
Pensia de intretinere este un drept al copilului, ca atare nu are importanta daca dvoastra doriti sau nu acest lucru de la mama, oricum instanta il acorda. In acel moment inceteaza si efectele hotararii prin care ati fost dvoastra obligat la plata pensiei.
Ar fi foarte bine sa luati legatura cu un avocat pt. formularea acestei cereri.
Se depune la Judecatoria corespunzatoare domiciliului paratei (fosta sotie).
Nu se poate rezolva aceasta problema mai usor?
Eventual prin mediator, sau o singura infatisare la tribunal?
Daca incheiati un acord cu mama la mediator pe care sa il depuneti in instanta, puteti.

Alte discuții în legătură

Despre familie si custodia minorului EnacheIonela EnacheIonela Mama a divortat,acum 7 ani, si a plecat in spania! custodia a fost data tatalui.Dupa un timp, copilul vine la mama si nu mai pleaca!De patru ani! Acum are ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor MarianaBuicaru MarianaBuicaru Buna tuturor, am stat in concubinaj un an si jumatate din care a rezultat o fetita. Eu mai am 4 copiii. In ultimul timp nu ne mai intelegeam si fara sa imi ... (vezi toată discuția)
As avea nevoie de un sfat legal privind custodia/incredintarea/domiciliul unui minor ContSters318451 ContSters318451 Dupa cum am mentionat in titlu, este vorba de un copil minor in varsta de 3 ani, rezultat in urma unui concubinaj. Povestea pe scurt e cam asa: timp de 2 ani ... (vezi toată discuția)