avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa donata la minori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa donata la minori

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca se poate dona un imobil unui copil de 12 ani si daca nu, de la ce varsta poate fi trecut imobilul pe copil.
Cel mai recent răspuns: Flo123 , utilizator 15:50, 24 Noiembrie 2014
Puteti dona minorului. El trebuie sa fie reprezentat in act.
Nu inteleg ce inseamna asta.
Detaliati va rog.
Poate nu am fost eu destul de explicit.
Bunica din partea mamei vrea sa doneze un imobil nepotului minor in varsta de 12 ani. Se poate acest lucru?
Se poate. Mergeti la notar el se va ocupa si va va indruma.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, aș dori sa știu dacă pot dona un apartament surorii ... Adelina Z Adelina Z Bună ziua, Aș dori sa știu dacă pot dona un apartament surorii mele de 15 ani și în ce condiții. Sunt căsătorită, fără copii și mai am un frate ... (vezi toată discuția)
Succesiune Corina54321 Corina54321 Buna ziua! Prezint următoarea situatie. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Acum doi ani în iulie a murit bunicul. Imediat după, mama si bunica au facut ... (vezi toată discuția)
Se poate dona un imobil unui minor? dacă da, care este procedura? fany123 fany123 Buna ziua! Sora mea vrea sa doneze apartamentul fiicei care este minora (in varsta de 6 ani) se poate? Si daca da, care este procedura?. Va multumesc! (vezi toată discuția)