Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate dona un imobil unui minor? Dacă da, care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate dona un imobil unui minor? Dacă da, care este procedura?

Buna ziua! Sora mea vrea sa doneze apartamentul fiicei care este minora (in varsta de 6 ani) se poate? Si daca da, care este procedura?. Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Dacă nu este urmărită de creditori, dacă nu are datorii neplătite..., teoretic merge la NOTAR și face contractul de donație. Rămâne de văzut ce urmărește de fapt prin acest gest, deoarece contractul de donație este atacabil în anumite condiții.
De ce ar vrea asta? Ce face un copil de 6 ani cu un imobil?
Asta nu am intelea nici eu....a spus ca pentru a face acest lucru are nevoie de la mine de "curator special" si se face la notar....ce presupune acest lucru?
Ce impune mai exact sa devii "curatot special" ? Va multumesc!
Spuneti-i atunci surorii dv. ca actul va sta in picioare in functie de cat de legal sau nu va fi scopul, motivul, cauza acelui act incheiat.
Curator special inseamna sa aparati interesul copilului in legatura cu acel act. Nuvad sa puteti face asta atata timp cat nu stiti de ce i se doneaza.