Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parintii pot trece pe numele fiicei o casa ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parintii pot trece pe numele fiicei o casa ?

Sora mea este casatorita si are un copil cu sotul ei. Sotul ei mai are un copil din prima casatorie, major.

Ei vor sa lase casa in care locuiesc acum, construita de ei, fiicei lor ( pentru ca primului copil, tatal, considera ca i-a lasat deja partea lui de casa din prima casatorie ).

1. Care este modalitatea de a trece casa pe numele copilului, minor fiind ?
2. In viitor, dupa decesul tatalui, copilul din casatoria anterioara are vreun drept la casa ?
3. Actul care se face acum, poate fi atacat de pimul copil ?

Intreb asta pentru ca vor sa mearga la un notar deja, si sa stie ce cer.

Multumesc
1. Pot face o donatie copilului minor.
2. Copilul din casatoria anterioara are drept la mostenire dupa tatal sau.
3.Da, actul de donatie poate fi atacabil.
Solutia ar fi vanzarea-cumpararea casei de catre fiica la implinirea varstei de 18 ani.
Daca doneaza fiicei minore au nevoie de un curator de reprezentare.
Dupa parerea mea personala este mai bine sa nu cheltuiasaca banii la notar degeaba pana la implinirea varstei de 18 ani a fiicei.
Daca doneaza, nu mai are tatal bunul respectiv, nu >? Deci nu mai are ce mosteni celalalt copil. Discutabil cu donatia, fetita are doar 5 ani, sigur ca mai sunt ani pana la un astfel de eveniment cu tatal ei, asa speram cu totii, insa daca e atacabila donatia...n-a facut nimic, iar sa vanda dupa 18 ani...la fel, ei vor ca aceasta casa facuta impreuna sa ii ramana ei, celalal copil avand situatie materiala asigurata de tata ( omeneste si moral vorbind ).

Poate dona copilului ce are cu a doua sotie, asa cum poate dona primului copil ce a avut in comun cu mama lui. Astfel nu vor avea pe viitor de ce sa se certe si de ce sa atace acte , cat loturile sunt relativ egale.