avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1398 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parintii pot trece pe numele fiicei o casa ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parintii pot trece pe numele fiicei o casa ?

Sora mea este casatorita si are un copil cu sotul ei. Sotul ei mai are un copil din prima casatorie, major.

Ei vor sa lase casa in care locuiesc acum, construita de ei, fiicei lor ( pentru ca primului copil, tatal, considera ca i-a lasat deja partea lui de casa din prima casatorie ).

1. Care este modalitatea de a trece casa pe numele copilului, minor fiind ?
2. In viitor, dupa decesul tatalui, copilul din casatoria anterioara are vreun drept la casa ?
3. Actul care se face acum, poate fi atacat de pimul copil ?

Intreb asta pentru ca vor sa mearga la un notar deja, si sa stie ce cer.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:32, 9 Mai 2013
1. Pot face o donatie copilului minor.
2. Copilul din casatoria anterioara are drept la mostenire dupa tatal sau.
3.Da, actul de donatie poate fi atacabil.
Solutia ar fi vanzarea-cumpararea casei de catre fiica la implinirea varstei de 18 ani.
Daca doneaza fiicei minore au nevoie de un curator de reprezentare.
Dupa parerea mea personala este mai bine sa nu cheltuiasaca banii la notar degeaba pana la implinirea varstei de 18 ani a fiicei.
Daca doneaza, nu mai are tatal bunul respectiv, nu >? Deci nu mai are ce mosteni celalalt copil. Discutabil cu donatia, fetita are doar 5 ani, sigur ca mai sunt ani pana la un astfel de eveniment cu tatal ei, asa speram cu totii, insa daca e atacabila donatia...n-a facut nimic, iar sa vanda dupa 18 ani...la fel, ei vor ca aceasta casa facuta impreuna sa ii ramana ei, celalal copil avand situatie materiala asigurata de tata ( omeneste si moral vorbind ).




Poate dona copilului ce are cu a doua sotie, asa cum poate dona primului copil ce a avut in comun cu mama lui. Astfel nu vor avea pe viitor de ce sa se certe si de ce sa atace acte , cat loturile sunt relativ egale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie intre frati petruta1958 petruta1958 Buna ziua, vreau sa va rog sa-mi explicati cum se poate face o donatie intre frati in urmatoarea situatie: am cumparat un apartament cam 50 mp eu cu sotul in ... (vezi toată discuția)
Act de donatie LuminitaT LuminitaT Buna ziua, va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la urmatorea speta:Unchiul meu este vaduv si are un singur copil. In prezent este unic proprietar ... (vezi toată discuția)
Se poate dona un imobil unui minor? dacă da, care este procedura? fany123 fany123 Buna ziua! Sora mea vrea sa doneze apartamentul fiicei care este minora (in varsta de 6 ani) se poate? Si daca da, care este procedura?. Va multumesc! (vezi toată discuția)