avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie

Buna ziua, va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la urmatorea speta:Unchiul meu este vaduv si are un singur copil. In prezent este unic proprietar al unui apartament. De putin timp locuieste cu o doamna mai tanara...Familia doreste, bineinteles si unchiul, sa lase mostenire apartamentul fiicei lui(unic copil).Pentru a nu se creea incurcaturi ne-am gandit la un act de donatie.Intrebare Daca unchiul s-ar casatori cu actuala lui prietena, dupa ce nu o sa mai fie el, actul de donatie prin care ii lasa apartamentul fiicei poate fi atacat de viitoarea sotie?Va multumescanticipat.Va doresc toate cele bune.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Februarie 2013
LuminitaT, utilizator
Actul de donatie nu poate fi atacat. Problema este alta : daca actuala concubina afla de existenta acestui act, (sau mai bine zis de faptul ca viitorul sot nu are patrimoniu) s-ar putea ca unchiul sa ramana necasatorit ! Important este altceva : Actul de dispozitie fie de donatie fie de vanzare-cumparare trebuie facut inainte de perfectarea casatoriei.
Buna ziua,
As avea nevoie de un raspuns din partea dumneavoastra la urmatoare intrebare. Parintii mei vor achizitiona un teren pe care mi-l vor dona, urmand ca actul de donatie sa fie incheiat inainte de casatoria mea. Dupa casatoria mea, pe respectivul teren, tot parintii mei vor construi o casa. Este posibil ca, in urma unui divort, viitorul meu sot sa aiba drepturi pe teren si casa?

Va multumesc anticipat,

Veronica
ela_veronica a scris:

Buna ziua,
As avea nevoie de un raspuns din partea dumneavoastra la urmatoare intrebare. Parintii mei vor achizitiona un teren pe care mi-l vor dona, urmand ca actul de donatie sa fie incheiat inainte de casatoria mea. Dupa casatoria mea, pe respectivul teren, tot parintii mei vor construi o casa. Este posibil ca, in urma unui divort, viitorul meu sot sa aiba drepturi pe teren si casa?

Va multumesc anticipat,

Veronica


Fiind o donatie facuta inainte de casatorie va fi considerat bunul Dvs propriu. Daca viitorul sot nu va contribui la constructie nu ar avea niciun drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote parti succesiune nicoleta17 nicoleta17 Buna ziua, Eu sunt vaduva ,sotul meu a decedat in urma cu 15 ani,cand fetita noastra avea 2 ani.Acum un an am cumparat un apartament prin credit Prima Casa si ... (vezi toată discuția)
Parintii pot trece pe numele fiicei o casa ? dan_popa40 dan_popa40 Sora mea este casatorita si are un copil cu sotul ei. Sotul ei mai are un copil din prima casatorie, major. Ei vor sa lase casa in care locuiesc acum, ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am un apartament proprietate personală si doresc ... 2NAEL 2NAEL Bună ziua! Am un apartament proprietate personală si doresc să mă recăsătoresc. Apartamentul vreau să rămană moștenire fiicei mele din prima ... (vezi toată discuția)