Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de donatie

Buna ziua, va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns la urmatorea speta:Unchiul meu este vaduv si are un singur copil. In prezent este unic proprietar al unui apartament. De putin timp locuieste cu o doamna mai tanara...Familia doreste, bineinteles si unchiul, sa lase mostenire apartamentul fiicei lui(unic copil).Pentru a nu se creea incurcaturi ne-am gandit la un act de donatie.Intrebare Daca unchiul s-ar casatori cu actuala lui prietena, dupa ce nu o sa mai fie el, actul de donatie prin care ii lasa apartamentul fiicei poate fi atacat de viitoarea sotie?Va multumescanticipat.Va doresc toate cele bune.
LuminitaT, utilizator
Actul de donatie nu poate fi atacat. Problema este alta : daca actuala concubina afla de existenta acestui act, (sau mai bine zis de faptul ca viitorul sot nu are patrimoniu) s-ar putea ca unchiul sa ramana necasatorit ! Important este altceva : Actul de dispozitie fie de donatie fie de vanzare-cumparare trebuie facut inainte de perfectarea casatoriei.
Buna ziua,
As avea nevoie de un raspuns din partea dumneavoastra la urmatoare intrebare. Parintii mei vor achizitiona un teren pe care mi-l vor dona, urmand ca actul de donatie sa fie incheiat inainte de casatoria mea. Dupa casatoria mea, pe respectivul teren, tot parintii mei vor construi o casa. Este posibil ca, in urma unui divort, viitorul meu sot sa aiba drepturi pe teren si casa?

Va multumesc anticipat,

Veronica
ela_veronica a scris:

Buna ziua,
As avea nevoie de un raspuns din partea dumneavoastra la urmatoare intrebare. Parintii mei vor achizitiona un teren pe care mi-l vor dona, urmand ca actul de donatie sa fie incheiat inainte de casatoria mea. Dupa casatoria mea, pe respectivul teren, tot parintii mei vor construi o casa. Este posibil ca, in urma unui divort, viitorul meu sot sa aiba drepturi pe teren si casa?

Va multumesc anticipat,

Veronica

Fiind o donatie facuta inainte de casatorie va fi considerat bunul Dvs propriu. Daca viitorul sot nu va contribui la constructie nu ar avea niciun drept.